E hene, 20.09.2021, 03:16 PM (GMT+1)

Kulturë

Hysen H. Ymeri: Qizmja e Lulit tё vocёrr nё maje tё Sharrit

E diele, 05.02.2012, 06:22 PM


Tregim pёr fёmijё

 

QIZMJA E LULIT TЁ VOCЁRR NЁ MAJE TЁ SHARRIT

 

Qyteza ku banonte Luli i vocёrr ishte mbushur plotё e pёrplot fёmijё.Atё ditё kishin lajmёrua se njё organizatё do tё shpёrndanё dhurata pёr festё.Atё ditё doli edhe Luli i vocёrr duke shpresuar se do tё merrte njё dhuratё por me shpresё se do tё kёtё mbrenda kёpucё.

Erdhёn tё sheshi pёr tё shperndarё ata dhurata por nuk ju apshin fёmijёve tё varfёr,por t ё gjithёve duke i hedhё lartё nё qiell.Lulin shokёt e pasur e shtyjshin dhe efendojshin duke i thёnё:-“ikё me ato tullumbatё tuja se nёna  Terezё nuk ёshtё e jotja”.Ai qё i shpёrndante dhuratat i hidhtё  nё mesin e turmёs se njerёzve kush tё ёshtё me i zoti pёr tё marrё sa me shumё dhurata.Lulin e shkelёn me kёmbё i humbi edhe tullumbatё e veta,e kёmbёt e tij tё zbathura dhe tё merdhita rridhnin gjak..Kur u shpёrndan fёmijёt e pasur dhe prinderit e tyre me dhurata nё duar,Luli mbeti i shtrirё pranё bustёs se nёnёs Terezё,duke bisedua me bustin:-“Nёnё moj,ti i ke shpёrndarё dhuratat nёpёr shkolla,nёpёr qendrat sociale e vafёrake si duhet duke ia dhёnё dhuratёn atyre qё kanё nevojё  nё dorё,duke i puthё varfёnjakёt me afshin e zemrёs se pastёr,por a shikove sot tё tjerёt pranё teje si i shpёrndanё dhuratat me emёr tё organizatёs se vet,duke i hudhё dhuratat sikur qenit kur ia hedhё njё copё bukё”.Shikoi Luli i vocёrr edhe njё herё nёnёn Terezё,por nga  sytё e bustit rridhninё dy pika loti dhe ranё mbi kёmbёt e pёrgjakura tё Lulit tё vocёrr,dhe njё dorё e fuqishme e ngriti Lulin nё kёmbё.Ai ishte njё burr i gjatё dhe e pёrafoi Lulin por faqёt i kishte tё ngrohta,duartё e buta,dhe e luti Lulin e vocёrr qё tё afrohej  tё shitorja e parё e qytezёs.ia mbushi me lloj-lloj dhuratash najlonat dhe ia blejti njё palё qizme tё gjata me lesh pёrmbrenda.Njёriu u nda nga Luli i vocёrr dhuke i thёnё:-Lul,pёr çdo vit unё vetёm ty do tё sjelli dhurata tё ky bustё i nёnёs Terezё…iku njeriu banёmirёs sikur tё ishte njё dritё,por Lulit iu duke se ai fluturoi kah qielli…U gёzua Luli i vocёrr shumё dhe atё ditё luajti me qizme tё reja.Luli i la qizmet nё balkonin e kasollёs pёr t’i parё kalimtarёt se ka qizme tё reja dhe pёrherё tё parё kishte mbathё qizme me lesh.Siq ra errёsira nё tokё ra me fjetё edhe Luli i vocёrr.Kur nata mbeshtjelli errёsirёn e vet e zbardhi dita e re,Luli ende nuk ishte zgjuar.Posa u zgjua vrapoj tё balkoni i kasollёs pёr t’i parё qizmёt.Vetёm qizmja e kёmbёs se majtё kishte mbetur si gur varri,sepse qizmja e kёmbёs se djathtё kishte humbur.Luli thell ndijeti keqardhje jo vetёm qё e kishte marrё dikush njёren qizme por kishte mbetё tjetra sikur me qenё jetime pa qizmёn tjetёr.Kёrkoi e kёrkoi Luli tёrё ditёn qizmen e humbur por nuk e gjeti askund.

Nё mёngjesin tjetёr Luli shkoi tё busti i nёnёs Terezё dhe i tregoj pёr humbjёn e njёres qizme..Ajo me ato dy duartё e veta qiellore shikonte kah qielli dhe i tha Lulit:-“Luli i vocёrr,i Kosovёs gjymёs hёnё,unё e kam dёrguar qizmёn tёnde nё majet e Sharrit nё piknik nё vendin tuaj,eja merre  pasdite nё orё tё mesditёs…Nuk kishte shumё orё pёr t’u bё mesdita.Luli nё njerёn kёmbё e kishte qizmёn e re ndersa nё kёmbёn tjetёr tullumben e vet.iu largua bustit tё nёnёs Terezё,pёr pak kohё dhe hyri nё rrugicё por ai njeriu qё ia kishte blere qizmёt,ia blejti pёrseri dy qizmet dhe e pritke tё busti nё orё tё mesditёs.Posa u dёgjua kёmbona e kishёs nё njerёn anё e nё anёn tjetёr ezani i binareve tё xhamisё Luli iu afruar bustit tё nёnёs Terezё.Luli,Luli,e thirri i njejti njeri dhe ia dha dhuratёn tjetёr por nё mesin e gjesendeve tjera ishin edhe qizmet e reja….

        

E pёrgatiti:Hysen H.YMERI, Klinё(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora