E merkure, 04.10.2023, 11:19 PM (GMT+1)

Kulturë

Lek Mrijaj: Kam shumë vëllezer nëpër botë

E shtune, 04.02.2012, 08:33 PM


KAM SHUMË VLLEZËR NËPER BOTË

 

Nga; Lek Mrijaj

 

Kam shumë vëllezer nëpër botë

plotë të tjerë nëpër Europë

punojnë me nderë gjithnjë pa frikë

edhe ata Vëllezer në Amerikë.

 

Janë rapsodë dhe janë shkrimtar

unë për ta jam shumë krenar

axha Tom i biri Nikollë Mrisë

nuk i ndalet kurrë krijimtarisë.

 

Shkruan shumë libra,analiza në histori

veç për komb fe dhe Shqiptari

kurr nuk ndalet ai burr i Arbërisë

pa i ba Trojet thotë një të Shqipërisë.

 

I perndjekur axha nga të pa fetë

nga ai komunizem i mjerë e i shkretë

shkoi si burr me nder atje në mergim

gjithçka bënë për vendin tim.

 

Vëllezerit tjerë janë nëpër Europë

deshmojnë vetën se janë të Zotë

këndojnë këngë folklori me çiftelia

ata janë shahirat tonë-Vëllezerit Mrijaj.(Vota: 11 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora