E premte, 12.07.2024, 09:33 PM (GMT+1)

Kulturë

Sabile Keçmezi-Basha: Trokitje

E enjte, 02.02.2012, 08:57 PM


TROKITJE

 

Nga Sabile Keçmezi-Basha

sabile_basha@hotmail.com

 

 

Trokitje…

 

Troket në brigjet e pritjes

Koha shtatzënë

Dhe ndrydhë me shputë të grisur

Vije-vragat e rrugës

 

Mbi ballin e globit

Shalojnë vitet e çartura

Si fëmijët e dëshpëruar

Që presin për të ardhur

Në kohën beronjë

 

 

Mallkim

 

Mos mallko pritjen e stërgjatur

Plis - qumështi  im

Se katrahurat dinë si ushunjëza

të na thithin pjalmin

 

Mos shiko vëngër si acari

Plis - bardhi im

Se lumenjtë rrjedhin

pa na varur fare

 

Mallkim, mos lësho

Sonte në këto  troje

Se mjaft patë shtrëngatë

Mjaft patë furtunë

Plis - kuqi im

 

Mos ofkëlli

Trim-madhi im

Se rruga tërkuzë

Pëson metamorfozë

Edhe pse është

pranverë e vonuar.

 

 

Sikur ta ditshim...

 

Sikur ta ditshim

Se ditë-dritat lëngojnë si fëmijët

Nata ecën çalamane

Trotuareve të historisë

 

Sikur ta dijshmi

Eh, sikur ta dijshmi

Se ëndrrat e dhembjeve

Nuk shlyhen me lot

Atje …

ku janë, e ku  s`janë

 

 

Kulla e lejleku

 

Në hyrje të kullës

Qëndron lejleku i kuq

Me syrin - monitor

Me sqepin –urë

Magjitë i prish

Që stinët i harruan

Në të lodhur

 

Shpesh i kam takuar

Kullën e lejlekun në kuvend

Themelet e kullës i gurosnin në blerësi

dhe flijonin dëshirat për kutinë e Pandorës

 

Pa kullë -thanë, nuk rron dot lejleku

Pa lejlek do të rrënohej kulla

Apoteozë e pambarimtë

Në shekullin e ri

 

 

Metamorfozë

 

Dalëngadalë

Në rrugët tona

Nuk ka më as zhurmë

As nguti

As ankth mortor

 

Dhe

as stinë të lodhura

Dal nga dal

Kanë filluar

Të qetohen zogjtë

Pulëbardhat nuk kanë droje

Papandehur vjen

Zhurma prej celofani

troket në kthinat tona

Bënë alarmin

Gjymtyrët qëndrojnë vertikalisht

Dal nga dal

do të mësohemi

të mos flasim me magjistare

me gishta mesazhe të mos përcjellim

për hënën që do bëhet nuse.

 

Dal nga dal...(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora