E enjte, 08.06.2023, 12:34 PM (GMT+1)

Kulturë

Ndre Mjeda: Dimni

E shtune, 04.02.2012, 08:03 PM


Ndre Mjeda

 

DIMNI

 

Nëpër fushë e nëpër male

Fryn murlani me stuhi;

O murla, atë frymë ndale,

Ndal ti, o akull, mos më ngri.

Mos ma ngrini këtë pikë gjak!

-Struku, struku, i shkreti plak.

 

Po del dimni me kosë në dorë,

Gjeth e bar i ka kositë:

Qet ballkoni pjalm e borë,

E plakshkreti, tue mërdhitë

I thotë vetes me zë pak:

-Struku, struku, i shkreti plak.

 (Vota: 5 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora