E shtune, 15.08.2020, 06:59 AM (GMT+1)

Kulturë » Libra

Albana M. Lifschin: Vjehërr amerikane

E shtune, 30.10.2010, 11:11 AM


Shtepia Botuese OMSCA-1 nxorri ne qarkullim keto ditet e fundit librin "Vjehërr amerikane" të autores Albana M. Lifschin.

 

Në atach është kopertina.

 

Të dhëna teknike:

 

Titulli: Vjehërr amerikane

Autorja: Albana M. Lifschin

Redaktor: Loredan Bubani

Gjinia: Novelë

Shtëpia Botuese: OMSCA-1

Faqe: 112

Çmimi: 400 lekë

 

 

Për autoren:

 

Albana Melyshi Lifschin ka mbaruar fakultetin e gazetarisë në Universitetin e Tiranës më 1973. Punoi për 15 vjet në Televizionin Shtetëror. Që nga 1992 jeton në Nju Jork Në 2001, u diplomua në Universitetin e Nju Jorkut dhe aktualisht punon për një zyrë avokatie që merret me problemet e emigracionit.

 

Për librin:

 

Çfarë ndodh, kur ke një vjehërr amerikane? Çfarë mësojnë palët nga njera tjetra? Këto dhe shumë pyetje të tjera shtrohen dhe gjejnë zgjidhje te libri i më i fundit të autores Albana M. Lifschin, e cila përvojat e saj në jetë i përçon në faqet e kësaj novele të bukur. 

 

 

Libra të autores:

 

1.                               Kafe Shkodra e Nju Jorkut, tregime, 1999

2.                              Children of Kosova-stories of Horror, 1999 (në gjuhën shqipe: "Fëmijëri e përgjakur", 1999)

3.                              Fundjave ne Hillsajd , tregime dhe novelë, 2000

4.                              Poezi - vëllim poetik, me pseudonimin Blerta Tirana. 2000

5.                              Zëra nga larg, -antologji e të rinjve në  mërgim, 2000

6.                              Udhëtim ne Historinë Amerikane, 2003, ribot. 2006

7.                              Takim me të papriturën, tregime dhe novela, 2006

8.                              Yesterday I cut my hair, vëllim poetik anglisht/shqip, 2007

9.                              Ura mbi Oqean, tregime nga Nju Jorku, 2008

10.                          Magjia e një zëri,  tregime dhe novela, 2008

11.                           Ka gjithmonë diku, përmbledhje me poezi, 2010

12.                           Vjehërr amerikane, novelë, 2010

OMSCA-1

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora