E enjte, 25.07.2024, 11:45 AM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Rreziku nga islami i importuar

Kush janë këta flliqtana me mjekrra që po na trazojnë? Ç´i duhet këtij populli që memzi e pa lirinë që të ballafaqohet me disa mbeturina  arabo-osmane të ndërsyera nga qarqet pansllviste  ? A jemi të vetdijshëm se me çfarë hapash të mëdhenj po e dërgojnë popullin tonë në humnerën e pa ...

Fahri Xharra: Feja dhe shamia, jo në shkollat shqipe

Fillimi i mijëvjeçarit të tretë ende na detyron të nxjerrim mësime nga ndodhit e pakëndshme që ne kemi kaluar. Është shumë interesante të theksohet se derisa Rilindësit tanë mundoheshin me të madhe dhe me krejt qenien dhe dijen e tyre të na drejtojnë drejt zgjimit tanë dhe ky ishte ...

Fahri Xharra: Vetëtradhëtuesit nga vetëmashtrimi, a jemi ne?

Gjithëmonë na është mëshefur e vërteta e jonë dhe me daljën e saj në dritë , vetë po e sjellim vehtën në mëdyshje duke mos i zënë besë vetëvetës. Faktet janë ,faktet kanë qenë por ato na ishin mëshefur historikisht. E na nuk dinim ,mashtroheshim lehtë, pastaj mohoheshim edhe më lehtë dhe së fundi tradhëtoheshim deri në humbje të së vërtetës kombëtare. E mirë kjo ...

Fahri Xharra: Po Kadaresë çmimin Nobel!

Kombi yne do te nderronte imazhin e tij ne bote sikur shkrimtari Ismail Kadare te fitonte çmimin Nobel. Sikur te mblidheshin te gjithe shqiptarët e botës ; te gjithe me nje mendje pa dallim feje , pa dallim bindjeje politike, pa dallim vete-urrejtjeje, pa dallim nga veprimet komb vetevrasese te intrigave dhe intriganteve , pa dallim te qellimeve te njerzve tane qe vuajne ...

Fahri Xharra: Ç'është salafizmi dhe pse salafizmi në tokat tona?

Ne shqiptarët myslimanë kemi praktikuar ato pak rite të mbetura nga okupimi shumëshekullor turko-islamik dhe jemi ballafaquar me problemet e vërteta të jetës, qoftë për një mbijetesë apo një jetë më të mirë. Vlerësimi i të huajve ishte se jemi “myslimanë të lehtë”. Por, çfarë u mendua kur na quajtën “myslimanë të lehtë”? Apo ishte ...

Fahri Xharra: Pse i vranë Aristidh Kolën dhe ...

Por edhe bijtë e mëdhenj të kombit Aristidh Kolën dhe Luka Çiçipin , do t`i lëmë të qetë të prehen diku lartë në qiellin arbëror ,të prehen të qetë për punën e tyre të madhe se edhe këta shpresonin në lindjet e bardha mbi errësirën verbuese të mohimit dhe stërmohimit të një pjese të madhe të Arbërisë dhe arvanitasve mu nga ata nga të ...

Fahri Xharra: Zonja e Europës! Zonja Doris Pack!

Në Europë ka Europë dhe “Europë”. Është një dallim i madh në mes të këtyre dy europave; por fatbardhësisht Ora e Shqiptarëve po përkrahet nga Europa. Jemi krenar! tek e fundit ne shqiptarët ia kemi dhënë Europës, Europën. Në Marsin (3) të vitit 1942, ne shqiptarët nuk e kemi dijtur se në ...

Fahri Xharra: Sançopançot e Kosovës

Spanja e shek XVI përjetonte krizë ekonomike për shkak të fuqizimit monetar dhe krizës morale nga avanturizmi kalorisak. Ky avanturizëm vinte nga leximi i romaneve kalorsiake që atë kohë e kishin vërshuar Spanjën. Romanet lexoheshin me të madhe madje njerëzit gjërat që i lexonin mundoheshin ti veprojnë në jetën e përditshme si ngjarje të imagjinuara...

Fahri Xharra: Mos na e ngucni gjuhën shqipe!

Sa hijerëndë është shkronja Ë ! E dini se si ajo e rritë mendjen në shkrimet tona; e ka një arsye se e bën Shqipen të lazdrohet në mesin e të gjitha gjuhëve tjera. Sa lakmi ia kanë gjuhët sllave, sa shumë e ndiejnë vetën të përulur gati të gjitha gjuhët europiane që nuk iu dha zoti këtë mrekulli të ë...

Fahri Xharra: Z. Schmitt, e keni ditur që Napoleoni ishte serb?

Serbët vuajnë shumë nga ajo që janë të paorigjinë,prandaj edhe me instiktin e tyre prej mashtruesi i kanë veset e tyre shumë të këqija që e qorodisin historinë dhe origjinën e tyre e me këte e njollosin atë të të tjerëve e me këtë rast t`tonën.. Është për çudi që Perendimi iu “hanë”...

Fahri Xharra: Kosova, vend i vidovdanëve dhe sulltanmuratëve!

E përjetuam edhe një ditë të Vidovdanit! Dikur në qershorin e vitit të largët 1389 në fushën e gjerë të Kosovës u ballafaquan ushtria turke dhe ajo ballkanase.Aso kohe ishte një vasalitet ndaj Turqisë, por kur Car Llazari rebelohet së bashku me shqiptarët, boshnjakët, bullgarët dhe hungarezët...

Fahri Xharra: Shqiptarët Ortodoks të Maqedonisë (2)

Ligj kundër gjuhës shqipe. Një ligj kundër gjuhës dhe kulturës shqipe ka lëshuar sulltani i Perandorisë osmane më 31.maj.1779, Abdul Hamiti II, ku përcaktohej saktë marrja në mbrojtje nga ana e turqve e kulturës dhe gjuhës greke, dhe se duhej luftuar gjuha shqipe. Ky dokument është nxjerrë nga arkivat greke dhe është botuar në gazetën “Thessaloniki” (14.korrik.1999).Ku jemi ,çka jemi ,për kend jemi ? E duam ...

Fahri Xharra: Edhe Keltët paskëshin pas qenë serb!

“Shqipja ka qenë gjuha e vërtetë e Homerit, se grekët e kanë huazuar nga rapsodet Pellazge eposin e tyre të shquar… Shqipja ka qenë gjuha amtare e Aleksandrit të pushtimeve të mëdha dhe e Pirros së Epirit, një prej gjeneralëve më të mëdhenj të historisë…Është tragjedi tej çdo përfytyrimi, që kjo racë e madhe dhe shumë e lashtë të katandiset në këtë gjendje, e cila meriton të quhet skandali i qytetërimit Europian. Nuk është për t’u çuditur...

Fahri Xharra: Edhe Homeri paskësh pasë folur serbisht!

Luis Benlou, Studiues Francez, “La Grece avant les Grecs (Greqia para Grekëve) 1877.“Shumë emra vendesh, malesh, lumenjsh e figurash legjendare, të cilat nuk mund të shpjegohen nga etimologjia e fjalëve greke mund të shpjegohen fare mirë përmes një gjuhe jogreke. Deri më sot vetëm një gjuhë është e aftë të hedhë dritë mbi këto emra ajo është gjuhë shqipe. Shqiptarët e sotëm janë pasardhës të popullsisë, e cila jetonte para ardhjes...

Fahri Xharra: Nepotizmi dhe diplomacia në Kosovë

Kolonitë e bletëve në SHBA shënonin rënje të vazhdueshme , duke mos e dijtur shkaktarin e vdekjës së tyre. Një rastësi dhe studjuesit e gjetën që Miza Zambi ,është shkaktare .Ajo në mënyrën e saj i bartë parazitët në barkune bletës ,ku rriten larvat e saj dhe dhe bleta e gjenë vdekjen për tu bër ushqim i tyre. Bleta e infekton bletën ,dhe e tër kolonia kollapson. S`ka bletë ,s`ka mjaltë s`ka polenizim . ...

Fahri Xharra: Kush ishin Arnautashët Z. Oliver Jens Schmitt?

?" Asnjë popull tjetër i botës në të cilën ne jetojmë, nuk është aq i panjohur për evropianët e perëndimit për sa i përket prejardhjes, historisë dhe gjuhës, sa shqiptarët. E megjithatë, ata janë popull kryesorë, të lashtë e të rëndësishëm, që çdo historian do të dëshironte t’i njihte: historia e tyre do të plotësonte zbrazëti të mëdha në historinë e vjetër e të re të Evropës. Por… ata sot nuk luajnë më ndonjë rol të veçantë. Ata janë të nënshtruar...

Fahri Xharra: Mos e ngucni Hymnin e Flamurit !

“Jam e lindur me Hymnin e Flamurit të Asdrenit, e dua te vdes me te.I përulem, me nderim të thellë Rilindasve te medhenj që na e lanë si trashegim.Jam grua dhe e ndjej edhe frymën time ne çdo fjalë të Hymnit të Flamurit tonë.”BOTA E QYTETËRUAR NUK DUHET TË LEJOJË KËTA PASARDHËS TË ILIRËVE TË LASHTË E TË PELLAZGËVE QË TË ZHDUKEN. RACA E TYRE, KA LINDUR PIRRON, ALEKSANDRIN E MADH, SHËN JERONIMIN, KONSTANDININ, PESË PERANDORË TË TJERË ...

Fahri Xharra: Kush janë shkijet ose pse Serbia duhet të heshtë?

Shqiptarët ortodoks të viseve shqiptare të Kosovës ,Malit të Zi ,Serbisë dhe Maqedonisë,na mbetën si të ndarë dhe ne i quajtëm shkije falë shkizmës. Mirëpo , a e merituan ata këtë veçim? Kush ishte shkaku që ata mbetën të shkarë nga trungu shqipëtar? Dhe me kalimin e kohës ata (por jo të gjithë) e gjetën vehten diku tjetër, me të njejtën fe por me një gjuhë tjetër. Ndërrime shumë të mëdha ndodhën në kombin tonë. Pse ata ...

Fahri Xharra: Pse duhet çmuar Mbretin Zogu?

Të gjithë jemi pjesë e historisë sonë . Edhe unë jamë pjesë e sajë.Të gjithëve na takon historia e jonë; e lavdishme apo e turpshme – ajo është pjesë e jona.Një të mirë e ka historia , ajo na mëson ,e i lumi ai që nxjerrë përfitime të mençura e i mjeri ai që shkonë në shportën e saj.Si mbërrini Mbreti Zogu në pushtet?Zogu është mbret i vetshpallur, sepse që të jesh mbret, sipas disa parimeve monarkiste europiane duhet të kesh gjak të kaltër. Ku e gjeti gjakun e kaltër Ahmet Zogu që e shpalli nënën e vet mbretëreshë e vetën mbret...

Fahri Xharra: Pse Serbia kaq serbes (2)

A duhet gjithëmonë të bëhemi thuajse asgjë nuk na intereson? I shofim çfryerjet (shkordhjet) e epsheve serbe mbi ne? Këto shkordhje vazhdojnë me shekuj ( ky është i dyti), dhe ne prap të tillë si ç`ishim gjatë këtyre dy shekujve. Por ajo(Serbia) e ka nënën gjallë,thoshim në vitët e 80-ta të shekullit të kaluar. Po, na të mjerët ,gjegrafinë nënë e historinë njerkë! Arsyetoheheshim ,dhe i jepnim kohë vehtës që të “pushojmë” deri në ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora