E premte, 19.07.2024, 04:20 AM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Europa do kthimin tek rrënjet tona

E premte, 28.02.2014, 08:59 PM


Europa nuk po na do nëse nuk i kthehemi rrënjeve tona historike

Nga Fahri Xharra

Është e vështirë të ndërrohet historia, por ajo duhet të ndërrohet.  Ne ? Jo, por të tjerët se neve na ka kapur gjumi dhe letargjia e arushave ende po vazhdon. Vazhdon ajo vazhdon, ne po i ndihmojmë se çke me te! Një popull pa pike mëshira ndaj vetvetës dhe të shkuarës së vet. Kemi ne çakalla,  ato të mullirit me ujë,  të mullinjëve tanë, në të cilin i bluanim drethërat gjatë historisë. Çakallat janë simbolikë e atyre që bëjnë zhurmë vazhdimisht, por ato e luejnë rolin e tyre në mekanikën historike të bluarjes.  “Çakallat” e sotme janë ato që në kohën sotit na tregojnë gjëra dhe përralla në hapsirë,  përralla që më nuk i bluan koka e një të civilizuari të Europës apo Amerikës.  Ata po shkojnë në Mars,  e neve vetëmse na kanë treguar që si pjestarë të një komuniteti të prapambetur as që guxojmë të mendojmë në ndonjë udhëtim të tillë. Por  t'i kthehemi historisë që i takojmë se nëse ate nuk e dokumentojmë vet, bota  e civilizuar nuk na pranon në mesin e saj. Po na japin shenja, po na sinjalizojnë sa e sa here që duhet të përgatitemi për diçka që nuk na ka ëndja e as që na kishte shkuar mendja.

“Mendohej që Grekët në ishujt e Kroacisë së sotme (Ilirisë së dikurshme fxh) vendosnin për të gjitha ndodhitë politike dhe ato ekonomika.  Por artefaktet e gjetura rishtas na informojnë për një bashkësi të forte ilirike e cila e kishte rolin dhe ndikimin vendimtar në ato anë. (shkruan gazeta “Slobodna Dalmacija” e datës23. 02. 14 Na Kor?uli prona?eni iznena?uju?i artefakti: Iliri su Grcima bili superiorni) Të premtën, arkeologët dr. sc. Dinko Radiç dhe  dr. Igor Borziç në afërsi të një qendreje protohistorike në vendin Kopila në afërsi të Blatës në ishullin Korqulla në Kroaci kanë zbuluar gjëra me vlerë në një varrezë, të cilat  mund të ndërrojnë historinë.  Aty janë gjetur disa dhjetëra enë greke,  të cilat kryesisht lidhen me një kult specifik  ilir  në të cilin  nënkuptohet pirja e verës.  Në të njejtin vend janë gjetur edhe një sasi e madhe e eshtrave të njerëzve,  si dhe  një zbukukurim prej bronze nga shekujt 1 ose para K.

Ky zbulim e ka rëndësinë e tij të veçantë,  se edhe pse  janë gjetur enë greke fjala është për diçka që nuk ka kurrëfarë lidhje me grekët.  Ne jemi mësuar të lexojmë se pas çdo zbulimi flitej për tashëgiminë greke.  Kroatët po e dëshmojnë të kundërten.  Po ne ? Ne nuk kemi kohë të mirremi me vetvetën,  duhet të spjegojmë  se sa të rinj jemi në këto anë.  Duhet me sjelljet tona, veshjen tonë të argumentojmë se po sa kemi ardhur .  Ashtu po e lyp shefi.

Çka  është e rëndësishme për ne historia,  e kaluara dhe e shkuara e jonë? Ende jemi në mëdyshje se a më mire të jemi të vjetër në këto anë apo të posa ardhur ? Përgjegjen mund ta gjejmë shumë lehtë,  vetëm me një klik në mendjen tonë: Pse i tërë ky ngulm i historiografëve serbë, grek dhe rus për paraqitjen tone karshi botës se nuk jemi të vjetër në këto  anë.  Kur nuk je popull i vjetër  nuk ke traditë,  nuk di me udhëheqë vetveten,  nuk je i denj për një shoqëri më të civilizuar.  E kuptuam? Më vjen shumë keq  për atë që lexova se çka tha Shtefan Fyle. Nuk e dini,  apo nuk po  besoni se diçka po përgaditet.  Keq,  shumë keq . Fyle Shqipërisë: Nuk e arritët BE-në,  futuni nën Serbi?! (26. 02. 2014)  “Stefan Fyle provokon Shqipërinë,  kërkon futjen e saj nën Jugosllavinë e Re të udhëhequr nga ana e Serbisë! “.   Fantazma e ish-Jugosllavisë së Sllobodan Millosheviçit,  vijon të serviret në forma dhe trajta të kamufluara si rrugëzgjidhje për bashkëpunimin dhe stabilitetin në rajon.  Ende pa u mbyllur plagët e shpërbërjes së Jugosllavisë famëkeqe,  disa zyrtarë të Brukselit vijojnë t’i fryjnë rikthimit të Jugosllavisë së re me qendër në Serbi.  Pasi humbi luftën me shqiptarët dhe SHBA për Kosovën,  Serbia ka hequr dorë nga masakrat dhe genocidet,  ndërsa po kërkon forma të tjera diplomatike dhe dhelpërake për të rikthyer perandorinë serbe në Ballkan.  Edhe pse Kroacia,  Kosova dhe Shqipëria i kanë thënë “jo” krijimit të Jugosllavisë së re me në qendër në Serbi,  çuditërisht disa zyrtarë të Brukselit,  ndoshta me naivitet,  ndoshta me djallëzi,  vijojnë t’i bëjnë fresk këtij projekti provokues dhe poshtërues.  Bëhet fjalë për Komisionerin për Zgjerim,  Stefan Fyle,  i cili mbështet idenë e krijimit të Jugosllavisë së re,  i cili parashikon që Shqipëria,  Kosova,  Mali i Zi,  Bonje Hercegovina dhe Kroacia të jenë satelitë të Serbisë,  për të zgjeruar influencën e Rusisë në Ballkan.  Pasi Brukseli i refuzoi Shqipërisë statusin për të katërtën herë radhazi,  duke shënuar një rast të paprecedentë në historinë e zgjerimit të Bashkimit Evropian,  Fyle ofron si mundësi anëtarësimin në Serbinë e Madhe me në qendër në Beograd.  Në vend të aspiratave për t’u bërë pjesë e familjes së madhe evropiane,  Fyle i mëshon idesë së Jugosllavisë së re.

Nuk është pra e re! Ku jemi  ne ?(Vota: 10 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora