E enjte, 25.07.2024, 10:57 AM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Mbi 100 vjet pavarësi pa krypën tonë!

100 vjet Pavarësi! 100 vjet Pavarësi, por ende e hamë krypën e huaj. Vet? vet nuk dijmë të prodhojmë .Nuk dijë të bëjmë por e hamë ,e hamë se na duhet. Të tjerët na sjellin. Të huajt ne e sjellin , për pak para. Nuk e kemi nëntokën me krypë ,por e kemi detin. Por nuk dijmë ta bëjmë...

Fahri Xharra: I madh është kombi ynë!

Në Mbretërinë e shtazëve fisnike  e kisha përmendur Tigrin të cilit i kam lakmi se si e udhëheqë llojin e vet; se  si  i mbronë kufinjt e mbretërisë se tij dhe se si  është i sigurtë në jetën e tij dhe të klanit të tij. Kufinjt i cakton në mënyrën e tij dhe nuk ka  as lua , as antilopopë e as edhe ndonjë çakall...

Fahri Xharra: Pse deshën të mbetemi komb Bonsai?

Bonsai është art në veti, dhe mendohej se vjen nga Japonia ; por në të vërtetë origjinën e ka nga Kina,e e cila pastaj përhapet drejt lndjes në Kore dhe Japoni.Arti bonsai është përhapur nëpërmjet të priftërinjve Buddhist të cilët e dëshironin të “jashtmen” ta kultivojnë në mbrendinë e tempujve të ...

Fahri Xharra: Fol Akademik Qosja!

Me shkas :  “Priftë ortotodoks serbë me forca të shumta policore malazeze kanë vërshuar në fshatin të banuar kryesisht me shqiptarë, Martinaj të Gucisë duke tentuar që mbi themelet e Kishës së vjetër katolike të ndërtojnë një kishë ortodokse...

Fahri Xharra: Fshati shqiptar në Kroaci

Në vitet e 70-ta të shekullit të kaluar e shihja ne TV e Zagrebit  ,Z. Hërvoje Macanoviç , i cili vazhdimisht fliste për kulturën e sportit por nuk e dija që ishte shqipëtar i fshatit Arbanasi afër Zarës . Në teatrot e Kosovës po në ato vite luhej drama “Nita “ e Josip Relës, po ashtu shqiptar nga Arbanasi...

Fahri Xharra: Kopshti zoologjik i serbëve - Shqiptarët!

Atëherë kur menduan që e pati Shqipëria , iu desht të japin edhe një arsyetim karshi botës “se Shqipëria është një kopsht zoollogjik “ dhe se shqiptarët  janë bisha  dhe  aty e kanë vendin .Por Turqia nuk tërhiqej , coftina e Ballkanit kurrësesi të shkoçej nga ne...

Fahri Xharra: Kur gurët flasin - Obelisku i Ksantit!

Profesori  dhe akademiku  rus V.A. Çudinov në mënyrë shkencore e paska ”zbuluar” se serbët e kanë prejardhjen nga aty ku janë sot por edhe më gjerë. I gjeti faktet bindëse se serbët jo vetëm që ishin banorë të Azisë së Vogël por edhe të Ballkanit. Çudi ! shkollat gjermane paskan dashur të iu ...

Fahri Xharra: Serbia do t´i shpallë të pavlerëshme

"P ë r mua ë s h t ë  z g j i d h u r  ç ë s h t j a  e  K o s o v ë s. Kjo do të thotë se ajo  nuk ekziston më si Krahinë Jugore.Brezin tuaj e këshilloj që mos të shpenzoni energjinë në çështjen e Kosovës,ngaqë historia atë e ka zgjidhur pa ju".Qosiq thekson se ai:" pari në vitet e gjashtëdhjeta kam dale ...

Fahri Xharra: N´emër të çkafit, ne duhet të harrojmë ?

Sipas koncepteve të njohura gjithmonë, në themel të bashkëveprimeve të shumëfishta në shoqëri qëndrojnë interesat. Interesat mund të jenë politike, të fuqisë në pushtet, ekonomike, morale e shpirtërore e, në rastin konkret tonin, më shumë se kurrë interesat  duhen të jenë ...

Fahri Xharra: Ra ky mort (Çoliç-i) dhe u pamë!

Me u pa po shihemi shpesh , po shihemi  ashtu si po e duam  por edhe ashtu si nuk po na e ka ëndja. Nuk dij . Më  shkroi një mik me plot të drejtë  :”Ta duash atdheun nuk do të thot t´i urrejsh të tjerët ” Por... ” Kundërshtarët e historisë, kundërshtarët e gjuhës, ithtarët e kombit Kosovar...

Fahri Xharra: Pse çmohet shumë Kemal Ataturku?

Nuk më kapi as malli e as lotët nuk më shkuan kur për Atin e Turqisë lexova shumë. As pak nuk u rrënqetha sepse ai ishte  me prejardhje shqiptare , e as as që më bëri syri vërr se sa i madh që ishte . Çudi ! se si nga toka e jonë dalin të mëdhenjt ,por janë të mëdhenj aty ku jetojnë. Kjo më  ngacmon...

Fahri Xharra: Ivo Andriçi, krimineli nobelist

”Beogradi, nga fundi i vitëve të tridhjeta të shekullit të kaluar ishte plotë me kombësi (nacionalitete) të ndryshme . Ishin Hebrenjtë, Çekët , Hungarezët , Gjermanët dhe Rusët. Kishte edhe Rumunë , Grekë e Slovenë. Me të gjithë jetohej normalisht , por vetëm me shqiptarët nuk shkonte mirë; i shanin...

Fahri Xharra: Turpi dhe krenaria kombëtare!

Kur turpi futet në mendje dhe e krijon ndjenjen e krenarisë.Kur turpi ta mbush mendjen qe s`e je duke bër shumë. Kur turpi bëhet pjesë e pandashme e jetës dhe e veprimeve . Kur turpi te jep guxim që t`a kesh krenari , atëherë shkon pikë për pikë në zbatimin e këtij urdhëri...

Fahri Xharra: Kërkim falje irakianëve të pafajshëm

Që moti nuk jamë tronditur më shumë se me këtë shkrim ; nuk më tronditi as stili arab i vetëzhdukjes ,as hesapet e tyre që janë pashpresa , as ëndërrat e tyre të kota ; por mbeta i shtangur nga:“Vëllai ka filluar me fe kah prilli i vitit 2012 dhe tek pas një viti ia ka nisur që të na flas edhe neve në shtëpi...

Fahri Xharra: ''E ashtuquajtura'' Shqipëri! (2)

Kur gjërat vlonin , kur diçka zihej për çështjen tonë atëherë serbët i rrokëte dhëmbja e barkut  dhe nga frika se mos po ndryshon diçka në të mirë të shqiptarëve , fëlliqëshin nga shkuarja aq shpeshtë e barkut (diarreja) sa ishin edhe pët tu  ”dhimbsur”. Dhe fillonte hsteria për si thonin ata...

Fahri Xharra: Barkat e qepura ilire!

E pa mundur dhe shumë e vështirë të mos e lidhësh historinë tonë me zbulimet e nënujit dhe të nëntokës që vazhdimisht na befasojnë me mrekullitë e të kaluarës sonë . Sa më shumë po zbulohet , po gjurmohet  dhe  po publikohet po shifet që historia na i ka ruajtur shënimet e saja në ...

Fahri Xharra: Serbët, ”të parët” në Ballkan

”Kur Amir Ahmeti thotë se në Mesjetën e hershme kombet nuk kishin lindur ende dhe nuk kishte kurrfarë rëndësie gjuha që flisje përpara interesit fetar apo se Skënderbeu ka vrarë shqiptarë myslimanë – thotë disa të vërteta historike që i përkasin asaj kohe. (Fatos Lubonja) ”. Çudi ! Me të ...

Fahri Xharra: Ave Dardanius!

”Nxerrja e Pellazgëve nga lashtësia me anën e gjurmëve të shumta,si dhe vendosja e tyre në sfond historik ku në të vërtetë e kanë vendin, hapë pashmangshëm çështjën e vazhdimësisë së tyre , pra të pasardhësve të drejtëpërdrejtë Ilirëve dhe Dardanëve,Maqedonasve si një familje e madhe...

Fahri Xharra: Shqiptarët si të tillë, e zeza e kombit !

Demokraci vëlla,  shkruaj  çka të duash , fol si të duash :”është kohë e artë”. ”Liri e të shprehurit” : shaj sa të mundësh,  denigro kë  të duash!. Poshtërsi kombëtare : ”Njollos sa të mundësh ! Mos e kurse askend !”. Qëpoj sipas qefit, pakurrëfarë përgjegjësie ndaj kombit,  ndaj histories...

Fahri Xharra: Çnjerëzimi i harruar i femrave të Kosovës

“Shqipja e vjetër, si të parandiente një gjëmë të ardhshme, për përdhunimin e femrës e krijoi fjalën dyfish të rëndë "çnjerëzimi” (Këahtu thotë Kadare tek shkrimi i tij “Mbi krimin në Ballkan”).Dramën e grave të Kosovës, në luftën e fundit, nuk ka kohë që mund ta ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora