E diele, 16.06.2024, 02:14 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Iliriku i serbëve!

” Sërbët e sotëm (srpski narod ) - nga prejardhja, kultura dhe mentaliteti dhe identiteti i tyre nuk janë pasardhës dhe nuk ka asnjë ngjajshmëri me popullin serb (sreb) të shekullit të Mesëm. Nga sllavët e morrëm gjuhën, por na nuk jemi sllav . Shkatërrimi i Sllavëve në Ilirik...

Fahri Xharra: Antika dhe vjedhja e saj nga serbët!

Luis Benlou,  Studiues Francez,  “La Grece avant les Grecs (Greqia para Grekëve) 1877. “Shumë emra vendesh,  malesh,  lumenjsh e figurash legjendare,  të cilat nuk mund të shpjegohen nga etimologjia e fjalëve greke mund të shpjegohen fare mirë përmes një gjuhe jogreke...

Fahri Xharra: Europa do kthimin tek rrënjet tona

Është e vështirë të ndërrohet historia, por ajo duhet të ndërrohet.  Ne ? Jo, por të tjerët se neve na ka kapur gjumi dhe letargjia e arushave ende po vazhdon. Vazhdon ajo vazhdon, ne po i ndihmojmë se çke me te! Një popull pa pike mëshira ndaj vetvetës dhe të shkuarës së vet. Kemi ne çakalla ...

Fahri Xharra: Pjella e keqe - GoldAG

“Druaj, vëlla, se sërish do të na bjerë mbi kokë fatkeqësia e kufirit të ndarjes së dy botërave... O zot, mos lejo që në kohë të sprovave të mëdha dhe të jashtëzakonshme ta humb durimin dhe guximin ,e mbi të gjitha mos lejo ta humb drejtpeshimin...” - i thoshte vetes At Gjon Nikollë Kazazi ...

Fahri Xharra: Si e mashtroi Millosheviqi Greqinë?

Kombinacionet e çmendura politike të Miloshesheviçit,  të cilat ishin të shumta dhe perfide i joshën politikanët grek të kohës së tij që të bijnë në grackën e tij.  Se si ata ranë aq lehtë në kurthën millosheviqiane ishin shumë faktorë por më i rëndësishmi ...

Fahri Xharra: Humbi Rudina, si lindi Gjakova?

Kosova nuk është djep i serbëve,  por është pre pirateske  e tyre. Politikanët dhe intelektualët serb duhen ta dinë që kjo krahinë shqiptare ” banohej nga shqiptarë,  bashkëatdhetarë dhe vëllezër qysh prej kohës së pellazgëve ...

Fahri Xharra: Rita po vjen përsëri!

Me daljen e Rita Orës si yll i dalluar e plot shkëlqim në qiellin e muzikës botërore, unë e shoh një ndryshim të madh në të mirën e përkrahjes së botës së civilizuar së vazhdimësisë sonë. Pse doli Rita Ora në skenë?Përkundër asaj që retë e zeza nuk i ndahen qiellit tonë të kaltër...

Fahri Xharra: Kosova nuk është shtet islamik

”Me sot lirisht mund të thuhet se përfaqësues radikal të Islamit në Kosovë i kanë ofruar një argument Rusisë dhe Serbisë që këto dy shtete asnjëherë nuk e kanë pasur deri më tash. Sidomos përfshirja e shqiptarëve në luftën e Sirisë është përdorur gjatë fjalimit në Këshillin e Sigurimit të OKB-së...

Fahri Xharra: Pse u krijua katedra në Beograd?

Përkundër asaj që studiusi i shquar francez Alen Dyselje ka thënë: “Historia na mëson se lidhur me Kosovën,  serbët janë pushtues të ardhur mjaft vonë”... ata përpiqën që vazhdimisht të bindin botën se janë para nesh këndej pari. Për të bindur së pari vetën e pastaj botën për ne...

Fahri Xharra: Anarkia intelektuale në Kosovë

Anarkia intelektuale do të thot kufizim për mendim i njerëve të kufizuar. Anarkisti intelektual prodhon me të madhe  njerëz e pakënaqur,  të pavetdijshëm dhe shumë kundërshtues dhe forca e tyre rritet me një energji të madhe negative, dhe në anën tjetër iu humbë fuqinë atyre që kishin për ...

Fahri Xharra: Gjuhët sllave te Prof. Anila Omari

Se ç`po ndodh me ne, në shtjellimet dhe pështjellimet e historisë sonë, të gjithë po jemi të vetëdijshëm. Një “luftë” e panevojshme ndër veti. Energji të humbura, komprometime, tëhuajësime të vetvetes dhe zhbërje të asaj të cilën e kishin bërë të parët tanë dhe vazhduesit e tyre me breza të tërë...

Fahri Xharra: Artan Puto, një ”yll” i ri antikombëtar

Kur turpi futet në mendje dhe e krijon ndjenjen e krenarisë. Kur turpi ta mbush mendjen qe s`e je duke bër shumë. Kur turpi bëhet pjesë e pandashme e jetës dhe e veprimeve. Kur turpi te jep guxim që t`a kesh krenari, atëherë shkon pikë për pikë në zbatimin e këtij urdhëri...

Fahri Xharra: Fatos Lubonja, i mjeri Lubonja!

”Kur bëhet fjalë për studimin e historisë nuk mund të mos përmend emrat e veprat e Hobsbawm, Anderson, Gellner, Bauman etj. (edhe këta miq të të gjithë botës) tek të cilët janë bazuar edhe studiuesit që janë marrë më konkretisht me Shqipërinë si Nathalie Clayer apo Oliver Schmitt...

Fahri Xharra: Ilirët dhe mohimi i vetvetës!

Sa më shumë po kalon koha ; sa ma shumë po i  afrohemi një errësimi të madh kombëtar aq më shumë po e shoh  se pse i gjithë ky mohim i vetëvetës .  ”Mos groponi se nuk duhet, mos i preni thonjt natën se nuk duhet , mos i  numroni yjet natën se nuk duhet ...

Fahri Xharra: Fytyra e vërtetë e serbëve?

Thjesht mund të arrihet në përfundim mënyra se si Serbia e zgjeronte ndikimin e saj edhe tek ne, duke e shfrytëzuar në një anë pozitën e saj si shtet që i kishte në duar të gjitha mjetet, që i ka një shtet i fortë, por edhe pamundësinë tonë politike dhe intelektuale gjatë kohëve...

Fahri Xharra: Pse tundon Rexhep Qosja?

A është Rexhep Qosja tundues? A ka Rexhep Qosja mendime tunduese? E po,  e dita që ju shkon mendja tjetër kah ; unë s´e kam fjalën  për tundaç  por për Rexhep  Qosjen  si tundues . Sa mirë që është fjalori  i madh i gjuhë shqipe , dhe për ne që nuk e njofim mjaftueshëm gjuhën tone ...

Fahri Xharra: Zoti flet shqip!

Në shkallë ndërkombëtare prej gjithë përfundimeve të tyre të verifikuara mirë,  del se pellazgët, ,  i kanë sjellë Europës,  ndër të tjera,  alfabetin e parë,  qytetërimin më të lashtë: mjeshtërinë,  teknikat e dobishme,  themelet e shkencës,  mitologjinë etj.,  e në veçanti emrin e vetë Europës ...

Fahri Xharra: Katolikët shqiptarë dhe Serbia!

E rikujtoj thënjen e Z. Edit Durham : “Nuk më befasonte që serbët e urrenin islamin por u ngrina kur e pashë që ata e urrenin edhe kishën tjetër të Krishterë.  Nuk e pritja që katolikët shqiptarë ishin më shumë të urryer nga sllavët se sa myslimanët ( E. Durham, Londër 1920)...

Fahri Xharra: Mjerimi i politikanit serb!

Zoti Vulin!  Kemi menduar se sado pak  lufta e fundit iu ka mbushur mend : iu ka mbushur mend në kuptimin e marrëzisë serbe  në lakminë e juaj të pa shterruar për të pasur edhe atë që nuk iu takon . Por ju  harroni shpejtë ; me qëllim e harroni çdo gjë dhe bëhëni sikur nuk e keni ditur...

Fahri Xharra: Rreziku nga islami i importuar

Kush janë këta flliqtana me mjekrra që po na trazojnë? Ç´i duhet këtij populli që memzi e pa lirinë që të ballafaqohet me disa mbeturina  arabo-osmane të ndërsyera nga qarqet pansllviste  ? A jemi të vetdijshëm se me çfarë hapash të mëdhenj po e dërgojnë popullin tonë në humnerën e pa ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora