E merkure, 31.05.2023, 08:25 PM (GMT+1)

Speciale

Idriz Zeqiraj: Xhelozia e Lutës

Më 27 mars shqiptarët e Kosovës dhe ata të botës dëgjuan, jo pa habi ankesën e zotëri Lufti Hazirit, njëri nga nënkryetarët e LDK-së. Vizioni dhe filozofia e dr. Rugovës është një...

Vitore Stefa Leka: Në dallgët e jetës (VI)

Po më vinte mendja vërdallë. Kujt do t’i drejtohesha që të më huante aq lekë sa për biletat. Familjes së burrit as që bëhej fjalë që t'i kërkoja dhe as që t’i thosha për çfarë më duheshin...

Vitore Stefa Leka: Në dallgët e jetës (V)

Me të marrë pasaportat, për të cilat akoma s’iu besoja syve, se dhe këtu përveç mikut nuk ua mbante shumë njerëzve të kërkonin pasaporta për jashtë shtetit dhe jo më mua...

Vitore Stefa Leka: Në dallgët e jetës (IV)

Vajta me vrap të hap portën, kur një shok i djalit tjetër, shok i Iskut u shfaq para meje: - Mama e Iskut! Me kamionet që erdhën tani, ishte dhe Isku! Ashtu si isha e veshur...

Daniel Gàzulli: Gjuha shqipe, e mira, e mjera

Jam para një stacioni televiziv të Tiranës. Ndjek fundin e lajmeve e mandej një pjesë të koncertit në vijim të tyne. Ndjehem i lodhun e i trishtuem. Folësi i lajmeve shprehet si të ishte...

Vitore Stefa Leka: Në dallgët e jetës (III)

Kur arritëm në Durrës me trenin e fundit, gjendja vazhdonte njësoj. Policë nga të gjitha anët! Veç komisarin nuk e pashë ! Duket me ndihmoi Zoti që s'ishte aty, për ato që ndodhën në ditet...

Drama kosovare e përjetuar nga poeti malazias

Ekzistojnë popuj, shkarjet historike të të cilëve, herë-herë edhe fytyrën e zezë popullore i shërojnë, i përmirësojnë dhe i lajnë vjershëtarët e tyre të mëdhenj. Dhe ekzistojnë popuj krimet e të...

Vitore Stefa Leka: Në dallgët e jetës (II)

Mbaj mend atë ditë kisha blerë peshk nga ai njëzetlekshi, po s’kisha vajguri për furnellën. Bidonin e kisha lënë në rradhë, që në mëngjes, po vajguri s’kishte ardhur. Shoh Tanin, që preu...

Vitore Stefa Leka: Në dallgët e jetës (I)

Jetoja në Durrës. Për arsye të ndryshme, plazhin e frekuentoja rrallë. Shtëpinë e kam paralel me shkollën “Kristaq Boshnjaku”. Plazhet si të Currilave, si plazhin e madh, si dhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora