E merkure, 31.05.2023, 09:55 PM (GMT+1)

Speciale

Kadare: Thelbi i pazbërthyer i Rambujesë

Si sot 10 vjet më parë, lajmi për bombardimet e NATO-s pushtoi mbarë botën. Një kapitull i ri në historinë e Kosovës. Ankth, mëdyshje, tmerr. Më parë, fatet ishin shtruar në Konferencën...

Ditari i Besa Salihut (V)

Isha e shqetësuar së tepërmi. Dola në ballkon. E shikova hënën e verdhë. Edhe sonte m`u duk si një copë molle. Nuk e harrova as një yll që qëndronte në anën e djathtë të hënës. M’u duk...

Federata e Paqes Universale

U zhvillua në Tiranë konferenca 1 ditore me titull: “Lidershipi dhe Qeverisja e Mirë”. Kjo konferencë e rëndësishme u organizua nga Federata e Paqes Universale (Botërore) në bashkëpunim...

Ditari i Besa Salihut (IV)

Pasi u detyruam të iknim edhe njëherë, sot po vij edhe unë këtu, bashkë me nënën dhe gruan e xhaxhait. Në rrugë shiheshin shumë pak njerëz. Është një ditë shumë e nxehtë...

Shefqet Dibrani: Feja në shërbim të kombit

Vitet 1990-1991, shënojnë kohën e ndryshimeve në Evropën Lindore, ku do të qesin në pah pasojat e sistemit komunist që kishin lënë vragë nëpër këto vende, si në zhvillimin ekonomik...

Ditari i Besa Salihut (III)

Sa mirë është kur nuk frikësohesh! Nuk kam më frikë. Madje as nga njeriu i tmerrshëm. Bisedoj me të dhe gjatë bisedës edhe buzëqesh. Thika e përgjakur është zhdukur. Vetja nuk...

Ditari i Besa Salihut (II)

Nganjëherë më duket vetja shumë, shumë e madhe sa të gjithë më shohin shumë lehtë dhe kështu më vërsulen për të më dhuruar dhembje dhe vuajtje. Por nganjëherë nuk mund të...

Ditari i Besa Salihut (I)

Po filloj të shkruaj që sot. Kam ndjenjën se lulet në këtë pranverë do të ujiten me gjak. Sipas rrethanave do të jetë edhe shumë më keq. Gjithçka është në pritje. Të gjithë e ndiejnë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora