E merkure, 04.10.2023, 09:09 PM (GMT+1)

Speciale

Alfred Papuçiu: Udhëtim në tokën e bekuar

Vitet ikin por përsëri kujtimet e bukura mbeten të afërta. Kjo pjesë e Ditarit tim vjen para lexuesve, pas një reflektimi të gjatë nga ana ime. Ky ditar, i cili për nga numri i faqeve është...

Alfred Papuçiu: Shpresa për të ardhmen e afërt

Shpesh shënjtorja jonë shqiptare Nënë Tereza thoshte me thjeshtësinë e saj : « Ajo që bëj unë është një pike uji në oqean. Por nëse kjo pike uji nuk do të ishte atje, uji do të mungonte”...

Ali D. Jasiqi: Bacaloku i shkrepave

Më 7 maj të këtij viti, doajeni i poezisë shqipe, që tashmë është bërë klasik, Bacloku, siç e quajnë gjakovarët, Din Mehmeti mbushi 80 vjet jetë. I lindur më 7 maj të vitit 1929...

Josef Martinsen: Në emër të pavarësisë?

Pajtim – pajtim – pajtim. Ky është tingëllimi i mantres(mantra: formulë e shenjtë hinduse) i cili i është përsëritur popullatës të Kosovës që nga fillimi i punës administrative të...

Agron Tufa: Kuja e pangushëlluar e Mnemozinës

Ndërgjegja është e vetmja pasqyrë në të cilën njeriu mund të shohë të gjitha veprimet e tij, të gjitha punët e tij të mira e të këqija. Njerëzit që e zotërojnë këtë cilësi, mundet që, pak nga pak...

Baki Ymeri: Nata e tingujve të dashurisë

Bota e fëmijërisë së shpirtit është bota e poezisë, ndërsa pasioni për t’iu rikthyer fëmijërisë në moshë të pjekur është bota e shpirtit të hapur. Nostalgjia dhe malli ndaj vendlindjes...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora