E shtune, 15.06.2024, 04:33 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Zgjedhim foljesh nëpër veta

E marte, 17.03.2009, 07:46 PM


Demir KRASNIQI

Parodi satirike:

ZGJEDHIM FOLJESH NËPËR VETA

Unë  vjedh rrymën ,
Ti  rrëzon bllokun ,
Ai  shpon kazanin ,
Ajo  jep lajmin .
Na miliarderë ,
Ju milionerë ,
Ata me fenerë ,
Ato me liderë .

Unë shes karburante ,
Ti shet gjeneratorë ,
Ai shet qirinj ,
Ajo lyen gishtërinj .
Na helmojmë ,
Ju frymoni ,
Ata shërojnë ,
Ato fitojnë .

Unë ruaj natën ,
Ti vëre  maskën ,
Ai e the arkën ,
Ajo na jep darkën .
Na akuzojmë ,
Ju gjykoheni ,
Ata ju lirojnë ,
Ato festojnë .

Unë shpalli tenderë,
Ti apliko ,
Ai fito ,
Ajo këndo .
Na fitojmë ,
Ju mashtroni ,
Ata punojnë ,
Ato vallëzojnë .

Unë rrejë ,
Ti vërteto ,
Ai proklamo ,
Ajo konfirmo .
Na premtojmë ,
Ju mashtroni ,
Ata pësojnë ,
Ato votojnë .
Unë korruptoj ,
Ti korruptohesh ,
Ai dëmtohet ,
Ajo shkatërrohet .
Na  pasurohemi ,
Ju dobësoheni ,
Ata varfërohen ,
Ato shëmtohen .

Unë rri nën  Urë ,
Ti  gjuan me gurë ,
Ai shkrepë rafale ,
Ajo shpif skandale.
Na  rrimë te Ura ,
Ju  ndizni vetura,
Ata gjuajnë granata,
Ato mbyllin gjykata  .

Unë  xhiroj ,
Ti gënjen si i shkretë,
Ai raporton
Ajo situatë e qetë .
Na mbyllim sytë ,
Ju mësyni me ikë ,
Ata s’ ju dënojnë,
Ato ju gradojnë .(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora