E diele, 21.07.2024, 05:49 AM (GMT+1)

Kulturë

Mexhid Yvejsi: Kur mendoj për Kosovën

E hene, 16.03.2009, 08:26 PM


Mexhid YVEJSI, Gjakovë

KUR MENDOJ PËR KOSOVËN

Kur mendoj për Kosovën
Kurrë s'më tradhton
Shpresa e madhe
Për pranverën e pritur
Në dimrin e gjatë
Një shekull...

Kur mendoj për Kosovën
Përtej Atllantikut
Udha ime
Ka një cak:
Përulje, bindje,
Vetëm Krijuesit,
Për emrin tonë
Djersë, gjak...

Kur mendoj për Kosovën
Diçka ndodhë përherë
Atje larg,
Këtu afër,
Mbi tokë,
Nën tokë,
Në truallin ilir...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora