E hene, 26.02.2024, 04:55 PM (GMT)

Kulturë

Demir Krasniqi: Kulla e Jasharëve - Meka e Shqiptarëve

E shtune, 07.03.2009, 04:33 PM


KULLA E JASHARËVE – MEKA E SHQIPTARËVE

Mora rrugë drejt legjendarit –
Në Prekaz t’ Adem Jasharit .
Ku është Kulla e Jasharëve –
Aty është Meka e shqiptarëve !

 Refreni:
 Kulla e Jasharëve –
 Meka e shqiptarëve .
 Mejdan e flijimit –
 Arenë e çlirimit.
  Djep i sakrificës ,
  Fortesë e Drenicës .
  Gurë-themel lirie,
  Faqe historie.

Para varreve të përulemi,
T’ gjithë dëshmorëve t’ ju përkulemi!
Si shqiptarë të Ilirisë –
Para gjakut të lavdisë !
 Refreni:
 Kulla e Jasharëve...etj.

N’ Kullë t’ Jasharëve – shqipja valon ,
T’ gjithë shqiptarët i bashkon !
Kulla e lashtë lëshon kushtrimin –
Ruani vëllezër, si sytë BASHKIMIN!
 Refreni:
 Kulla e Jasharëve...etj.

Rrofsh Drenicë – Kala kreshnike ,
Flakë e zjarreve historike !
Kurrë s’u  tunde, kurrë s’u lëkunde ,
Robërive ju dhe funde !
 Refreni:
 Kulla e Jasharëve...etj.

Teksti, melodia dhe interpretimi:
    Demir KRASNIQI(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora