E hene, 26.02.2024, 05:59 PM (GMT)

Kulturë

Toni Nokaj: Darka shqiptare

E shtune, 07.03.2009, 01:28 PM


Toni Nokaj

Darka shqiptare
 
Çdo damar i trupit tim
lengon per te kaluaren
dhe shpeshhere-
qane per darkat e pa ngrena.
 
Ne tufen e ballit
gezon emrin Gjergj
vigane
ne fushebeteja,
ne male,
ne dete
gjahton per liri
e ne naten e zjarrit
gezon fjalet e shenjta
Bac u kry!
 
Damari i gjirit
qe buroi tambel-
te rriti,
te beri trim
me tere familjen
per KOSOVEN  e tere
ra flijim.
 
Te qofte e bekuar tyta e pushkes
te qofte bekuar kembeza e martines
varri ku pushon
ore çlirimtar
ore  bac - Adem Jashari
 
7.03.09
Rheinfelden-Suisse(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora