E merkure, 04.10.2023, 11:51 PM (GMT+1)

Mendime

Zëri i Amerikës: Intervistë me Presidentin e Kosovës Fatmir Sejdiu (Video)

E shtune, 28.02.2009, 02:04 PM


Intervistë me Presidentin e Kosovës Fatmir Sejdiu 

Intervistoi Rudina Dervishi

Zëri i Amerikës, Uashington
 
Sekretarja amerikane e shtetit Hillary Klinton tha dje se administrata Obama do të vazhdojë mbështetjen për pavarësinë e Kosovës. Ajo u takua me Presidentin e shtetit të Kosovës Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaçi. Zonja Klinton nënvizoi vazhdimësinë e mbështetjes amerikane për Kosovën përmes tre administratave.  Administrata Obama shprehu angazhimin e saj për të ndihmuar Kosovën të fitojë ndihma dhe njohje të tjera ndërkombëtare.

Dje zonja Klinton në një konferencë shtypi me dy udhëheqësit e Kosovës, tha se mbështetja për vendin e ri është dypartiake dhe se Shtetet e Bashkuara do t'i inkurajojnë vendet që nuk e kanë njohur Kosovën ta bëjnë një gjë të tillë. Sekretarja Klinton vlerësoi gjithashtu udhëheqjen e drejtuesve të Kosovës gjatë këtij viti.

Presidenti Sejdiu dhe Kryeministri Thaçi u takuan dje edhe me zëvendës presidentin amerikan Joe Biden, i cili si senator ka ndikuar aktivisht në politikën e administratës për Ballkanin. Në takimin me Presidentin dhe kryeministrin e Kosovës, nënpresidenti Bajden ritheksoi me forcë mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për Kosovën e pavarur dhe u zotua të vazhdojë përpjekjet e Amerikës për të nxitur vende të tjera ta njohin shtetin e ri. Zoti Bajden vlerësoi lart edhe përpjekjet e qeverisë së Kosovës për një shoqëri shumetnike, duke respektuar të drejtat e pakicave.


 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora