E enjte, 05.10.2023, 12:03 AM (GMT+1)

Mendime

Selim Hasanaj: Nuk na duhet kultura e huej, ta ruejm atë që e kemi sepse ajo asht e jona

E premte, 27.02.2009, 11:23 PM


Selim Hasanaj
Selim Hasanaj
NUK NA DUHET KULTURA E HUEJ, TA RUEJM ATË QË E KEMI SEPSE AJO ASHT E JONA, JEMI NEVE VETË?

Nga Selim Hasanaj

Kam krijue pershtypjen se lufta e ftoftë veq se solli (si pasojë) ramjen dhe shkatrrimin e perandorive komuniste si BRSS, Jugosllavia, Cekosllovakia dhe shteteve tjera moniste me diktaturë të cmendur antinjerzore c'farë ishte edhe ajo në Shqipni me katilin Enver Hoxha, solli edhe rikthimin në nji kohë që per shumëcka i ngjan asaj të mesjetes. I ngjan luftes së shtrigave, inkuizicjonit, dhe mostolerances fetare, racore e edhe gjinore. Dersia sot nji kulturë prendimore e KRISHTEN ka shkue aq larg sa pothuej nuk ka asnji gja që njeriu mund të ja ndalon tjetrit, kushdokjoft ai, asht në anen tjeter nji kulturë e cila numron në vend pa lejue ndryshim dhe revolucion zhvillimor dhe e cila kerrcnon me dhunë të tjeret që nuk i perkasin asaj kulture që në realitet nuk asht asgja tjeter pos nji ideologji fetare e cila deshiron të jetë e pranueme , e adhurueme, e respektueme, por që nuk pranon të tjeret, fetë tjera dhe kulturat tjera. Pra kamë fjalen per fen ISLAME  e cila vertetë asht ba problem per ardhmëninë e njerzimit pikrisht ashtu sikur ishte problem KOMUNIZMI në dekaden e dytë të shek. të kaluem kur u paraqit në Rusi. Do mirrem pak me frustracionet e disave këtu ku unë jetojë në Norvegji dhe pastaj do koncentrohem të baj krahasimet e këtyne politikajve, analistve dhe studjuesve norvegjez me ata shqiptarë.
Sic e kamë shkrue disa ditë ma parë në Norvegji ishte dhe asht temë e nxehtë politike liria e perdorimit të HIDJABIT petk ky tradicional arab - islam në polici dhe sherbime tjera shtetnore ku uniforma asht e domosdoshme , por minorenet islam kerkojnë që mbi at uniformë të perdoret uniforma e tyne fetare. Kerkesat e tilla shpesh perkrahen nga ( e thamë pa pardon sepse kamë deshmi per këtë) disa femna të perbuzuna nga mashkujt e vetë norvegjez dhe që bashkjetojnë , janë të martueme apo kanë afera dashnije me hamshoret arab, pakistanez,boshnjak, libanez, marokan etj, etj hamshor të besimit musliman të cilet dalin naten të premteve dhe të shtuneve dhe neper diskoteka dhe lokale ku pihet rakija i mbledhin femnat e dehuna të cilat dalin në këto vende pikrisht per ta gjet nji NUMER (sikur i thonë këtu) sepse mashkujt norvegjez nuk i dojnë ato. Kështu ato gjinden në perqafim të muslimanit i cili gruen e vetë apo gratë e veta ( ka që i kanë nga dye e tri gra) i len të mbylluna me nji truq fëmijë neper shtepi. Dhe norvegjezet e tilla i perkrahin kerkesat e popujve islamist.
Asht pastaj grupi tjeter norvegjez që perkrah kerkesat islamiste per shkaqe të rivalitetit nderpartiak dhe sikur i thojmë neve shqiptaret edhe këta: " per inati të res e vdesin djalin".
Asht ndonji rast individual që per hirë të miqësisë me ndonji musliman poashtu i perkrah, por numri ma i madh dhe ma i rrezikshem per vetë Norvegjinë dhe kulturen e saj prendimore të krishten janë politikajt naiv dhe trushperlam të cilet per ta respektue DEMOKRACINË ata pranojnë gjithcka dhe perkrahin gjithcka. E bajnë këtë jo pse nuk e dojnë shtetin, popullin dhe kulturen e vetë por pse pikrisht kultura e tyne fetare neper shekuj ka shkue krahas zhvillimeve tjera njerzore dhe dhe ka ardhë në ate situatë sa per ta respektue lirinë e tjetrit asht në gjendje të ja mohojë, kufizojë dhe edhe ndalojë lirinë vetvetes.
Janë partitë e spektrit të djathtë neper Evropë që e kundershtojnë influencen e fesë islame në Evropë dhe ata per mue janë njerzit ma të meqem dhe patriot. Janë të tillë sepse ata asnji herë nuk flasin keq as nuk e kundershtojnë fen islame atje ku ajo ka lind dhe i ka rranjet e temelet, ata e kundershtojnë që feja islame të vijë në shtepitë e tyne dhe tu imponojë atyne jeten, dhe mënyren e saj.Këtë e bajnë sepse e kanë per veten e vet fen, kulturen dhe traditen e krishten e cila së paku 700 vite ju ka paraqit njerzimit, para asaj islame.
Zhvillohen debate të nxehta politike, dhe bile bile edhe nga KOMISIONI KUNDER RACIZMIT NË KËSHILLIN E EVROPËS vijnë verejtjet se në Norvegji akoma ka racizem. Perfaqësuesi norvegjez në këtë Komision Gudrun Holgersen e sjell këtë raport dhe tash kjo i alarmon norvegjezet. Jo pse ata kanë ndonji frikë, por thjesht sepse kanë kulturë e cila i ka rranjet në krishtenizem, në humanizem dhe njerzi dhe tash atyne ju vjen keq per vlersimin dhe menjiherë angazhohen per të permirsue atë që mund permirsohet. Unë që vetë jamë i huej ( jamë vetem nenshtetas norvegjez)dhe edhe i besimit islam DEJURE, por jo edhe DEFAKTO  me plot pergjegjësi e deklarojë se në Norvegji nuk ka asfar racizmi, asfar pabarazie dhe asfar diskriminimi as racor, as fetar e as gjinor. Bile bile nese asht dikush që diskriminohet atëherë pa asnji dyshim politika DEMOKRATIKE norvegjeze e diskriminon vet NORVEGJEZIN  dhe kulturen e vetë. Dhe këtë e banë në emen të LIRISË  që na ka shtri neve ardhacakve që i kemi ardh këtu me deshiren tonë sepse askush nuk na ka thirr me AMAN  që të vijmë në Norvegji. Per shkaqe të kësaj teme të nxehtë nga dita e djeshme Ministri i Drejtësisë Knut Storberget mori pushim mjeksor me kohë të pacaktueme. Ishte ky në thumbin e kritikave nga e djathta patriotike norvegjeze sepse ky nuk kishte kunder që POLICJA  me origjinë nga Pakistani, Afganistani, Libia, Irani, Arabia Saudite etj, mbi uniformen e polices ta mbaj edhe HIDJABIN  islam.
Tash po këthehem tek neve shqiptaret. Neve me dekada , besa perplot nji shekull ju kemi perkulë në gjunjë Evropes që të na ndihmojë të clirohemi nga pushtimi serbosllav. Nuk asht këtu tash rasti të elaborojë pse Evropa me vite na injorojë dhe na perbuzi, per këtë asht vetem nji pergjegje e thjeshtë, e sakt dhe ajo asht : NUK NA PERKRAHI SEPSE MENDONTE SE NEVE JEMI MBETURINA ISLAMISTE TË PERANDORISË TURKE. Krejtë cka thuhet ma shumë rreth kësaj asht studjim, por unë e thamë shkurt sepse asht vetem kjo arsyeja. Andaj kur pergjatë pushtimit gjysemshekullor komunist të popullit tonë si në Shqipni si në Dardani dhe trojet tjera ethnike shqiptare prindet tanë sado analfabet në pjesen ma të madhe ata me dinjitet dijten të ruejn trashegiminë e vetë kombtare, kulturen kombëtare me të gjitha komponentet e saj dhe arrijten të bindin Evropen dhe boten se neve jemi popull me civilizim të lashtë dhe se me  kulturen e fesë islame dhe orientalizmin na lidhë vetem siperfaqësishtë dhe aksidentalishtë feja islame e cila na u imponue me dhunë pergjatë pushtimit pothuej 600 vjeqar turk. Thash siperfaqësishtë sepse prindet tanë adhepse analfabet ata HASEM DHE ANMIK  e kanë thirr sikur SERBINË, RUSIN, CERRNAGOREN, BULLGARINË DHE MAGJUPET BULLGAR NË MAQEDONI EDHE TURQINË E CILA PER 600 VITE PUSHTIM NA KA SHKATRRUE.
Sot neve brezi i ri , me shkolla të nalta, fakultete të kryeme, me tituj të ndryshem shkencor bile edhe asi Akademik, pikrisht tash kur EVROPA dhe HUMANIZMI i saj i KRISHTEN na ndihmojë dhe na clirojë nga thundra barbare serbosllave, neve në vend që të ecim perpara dhe ndertojmë shtetin, të ecim perpara dhe të ndertojmë institucionet e shteti, të ecim perpara dhe të integrohemi në familjen Evropiane e cila i ka rranjet e veta pikrisht në kulturen e katragjyshve tanë, kulturen e parë që e ka krijue ZOTI, kulturen PELLAZGE dhe neve nga kjo kulturë na ndau per 6 shekuj pushtimi i errt i perandorisë Osmane, neve i kemi mbush trojet me minare, i kemi mbush rruget me ferexhe e shamija, me hidjabe e shallvare.
Mendojë se nuk na duhet ky entuziazem per dicka që kurr nuk ishte e jona, por që na u imponue me dhunë dhe na shkatrrojë dhe na hudhi në sketerren e ferrit per 600 vite. Mendojë se duhet ta ruejm kulturen që e kemi, sepse ajo asht e begatshme, asht e bekueme sepse asht e vjeter sa edhe vet njeriu si krijesë e logjikshme e planetit Tokë. Dhe nese neve nuk e rujm por e perbuzim neve deshmojmë se nuk jemi gjak shqiptari, deshmojmë se neve nuk e kemi vendin as në Shqipni, as në Dardani e as në asnji nga trojet ethnike shqiptare në Gadishullin Ilirik. Neve duhet të ikum në shkretinat e Afrikes dhe Azisë prej nga edhe na ka ardhë kjo kulturë të cilen tash këtë dhjetvjetshin e fundit mas clirimit të Dardanisë dhe pranimit të saj shtet, mas integrimit të Shqipnisë në strukturat Evroatlantike dhe NATO neve po mundohemi ta perhapim me zellin ma të madhë neper hapsinat e ethnikumit shqiptarë. Pra neve në vend që ta harrojmë dhe ngadal qetazi ta zhdukim nga trojet tona neve po bajmë të kundreten. Tash kur e kemi shansen të deshmojmë se kush ishim , kush ishte dasht të jemi dhe kush do të jemi neser, neve po rikthehemi në kthetrat e në gjiun e ARUSHES aziatike e cial dallon nga ARUSHA polare vetem me ngjyren e kimes sepse që të dyjat janë mishngranse dhe të rrezikshme. PS: ARUSHË aziatike unë e quej islamizmin ndersa ARUSHË polare Rusinë.
Mendojë se paraqitjet e individve sikur rasti i " imamit" Shefqet Krasniqi, të shkrimeve që i bajnë disa shqipfolsa musliman në saidet e chamerisë a si po thirret ajo ta zamë Olsi Jazexhi, Abdi Baleta, Hysamedin Ferri, Milazim Krasniqi, Rexhep Qosja etje. etj intelektual të cilet shesin mend ISLAME dhe aspak nuk i pengon pse aty ku ata shkruejn (shumicen e rasteve me nofka) shkruejn edhe të tjerë që jo vetem si ky maskara Shefqet Krasniqi që u shpreh per NANEN TEREZE,  por ata edhe nji Gjergj Kastriot që ishte dhe pergjithmonë do mbetet AMBLEMË IDENTITETI CIVILIZUES EVROPIAN PER SHQIPTARET  e neperkambin dhe mundohen ta hudhin ne oborret e anmiqve sllav pikrisht pse GJERGJI I MADHË  e luftojë epidemin osmane dhe kulturen që ajo e solli permes fesë islame në Evropë.
Cka duhet të bajmë neve? A asht vështirë të veprojmë? Kush duhet të veprojë dhe si, në mënyrë që mos ti lendojë as nenqmojë të tjeret që pa asnji dyshim janë minoritar.
Mendojë se neve si popull duhet ta sjellim mendjen hiq ma larg se deri te koha e jetes së prindve tanë. Ta kemi ndonji xhami sa per ceremoni mortesh dhe namaze bajramash. Ti kemi ato si qendra sociale per pleqet dhe penzionistat. Kështu i kishin prindet tanë per plot 50 vite dhe nuk kishte asnji problem. Asesi nuk na duhet ndertimi i xhamijave tjera. Jemi popull i vogel neve dhe na mjaftojnë ato që i kishim. Asesi nuk duhet ti dergojmë ne¨xhamija fëmijet që aty tu shperlahet truni ose tu ngarkohet me dicka që per neve nuk duhet të jetë e nevojshme , e domosdoshme dhe pa të cilen edhe mundemi. Fëmijve duhet tu ndertojmë shkolla, rruget deri te ato shkolla, tu sigurojmë trotuaret që ata mos të na i mbysin vozitsit e pakujdesëshem rruges per në shkollë, tu sigurojmë kompjuter dhe mjete tjera moderne per tu shkollue e nxanë dije. Dhe këtë mund ta bajmë me vetem gjysmen e parave që i shpenzojmë per ndertime xhamijash dhe per propaganden islame. Nuk e pranojë faktin se xhamijat po i ndertojkan ARABET. Mirë ata atë e deshrojnë sepse atë edhe e njohin dhe dijnë. Pse juve nuk u thoni jo zotni, nese doni ta shprehni humanizmin dhe të na ndihmoni neve nuk na duhen xhamijat sepse kemi mjaftë , neve na duhen shkollat, rruget, infrastruktura dhe modernizimi i objekteve shkollore. Nese ata nuk do ju japin pare per gjana të tilla aq ma mirë, ata do e kuptojnë se kanë ardh në vend të gabuem dhe do ikun me bish ner kambë dhe neve do mbesim ata që ishte dasht të jemi.
Pra mendojë se nuk asht vështirë të veprohet, dhe askush mos të ofendohet as nencmohet. Banë të veprohet në normat DEMOKRATIKE ku liria që ja jep dikujt dhe të drejtat që u jap të tjerve asesi nuk ti cungojnë liritë dhe të drejtat tua. Neve shqiptaret bajmë pikrisht këtë. Besa kështu veprojnë edhe nji numer i madhë politikajsh evropian të cilet po deshmojnë se aksidentalisht janë futë në politikë.Dhe kështu po veprojnë edhe nji numer i femnave të perbuzuna ( lavire) që per ti shue epshet e veta kanë dhurue trupin dhe prapanicat në gjiun e arabve dhe islamistve tjerë.
Asht shumë e lehtë të mendohet dhe veprohet. Ai që asht shqiptarë as nuk i shanë dhe nencmonë të tjeret, por asesi nuk pranon të kamuflohet, banalizohet, maskarallakohet, me asgja që nuk asht e tij, që asht e hueja. Mendojë se sado që flitet dhe veprohet per integrime globale, megjithate kjo asht nji UTOPI. Po të ishte dasht të bahet mish-mash integrimi, pa asnji dyshim ZOTI nuk do falke në këtë botë njerz me ngjyra të ndryshme dhe si per qudi sejcili njeri i cfardo ngjyre kjoftë ai para se të bahet me hater a me dhunë, BUDIST, HINDU, JAHUDI, KRISHTEN, MUSLIMAN e cka jo tjeter ai kishte nji mënyrë jetese, që nuk ishte asgja tjeter pos kultura e tij, mënyra e zgjedhun per të mbijetue. Andaj unë mendojë se politikajt e Evropes dhe botes duhet pak ti ndegjojnë politikajt e spektrit të djathtë nëper shtetet e veta dhe ta shofin rrugdaljen se si banë ta ruejn kulturen, origjinen e vetë kombëtare dhe kulturen fetare, pa e mohue kulturen e tjetrit. Asesi nuk guxojmë të lejojmë që ardhacaket të na imponojnë që vendasit të bahen fleksibel, human, demokrat per tu dhanë liri atyne e kështu ta mohojnë lirinë e vetë të shumicës. Kjo duhet të bahet shpejt, sa nuk asht vonë. Asht shumë lehtë të bahet dhe nuk don aspak as kohë as resurse e shpenzime. Tu lejohet muslimanve gjithcka dhe në atë masë që ata e lejojnë tjetrin po të shokjë atje diku në shtetin e tyne dhe që nuk asht musliman.
Edhe politikajt shqiptarë duhet urgjentisht ti bashkangjiten të djathtes evropiane dhe ta rikthejnë pamjen e Ethnikumit shqiptarë ashtu cfarë ai duhet të jetë, dhe nese e bajnë kete jo veq se do shpetojë kombi, por do e ken të lehtë edhe ti zhdukin kishat serbe që i ndertojë politika e tyne pushtuese.
Politikajt shqiptarë bile duhet të shkojnë pak ma largë. Ata medoemos duhet ti ken ne kontrollë klerin islamik neper trojet tona dhe ta ndalojë fushaten e arabizimit dhe talibanizmit muxhahidin të trojeve shqiptare. Po, po ta ndalojnë edhe me dhunë nese duhet. Nuk ka arsye ti frigohemi politikes së dites evropiane. Kjo politikë, me dije ose pa te asht aleate e islamit sepse kryesisht janë partitë e majta që kanë pushtetin vetem ose si koalicion neper shtetet e Evropes. Tashma veq asht deshmue se Ruset e shpiken komunizmin per ta realizue politiket e tyen PANSLLAVISTE. Aleatet e rusve gjithmonë tradicionalishtë po janë popujt musliman dhe tash kësaj aleance ju ka bashkangjitë edhe karvani i  femnave të perbuzuna nga burrat e vetë dhe karvani i homoseksualve evropian.
Mendojë se edhe analfabeti shqiptarë e dinë se asht kjo aleancë kunder Amerikës dhe pretendimeve e politikes së saj, sikurse edhe e dinë se AMERIKA dhe ZOTI na shpetojë dhe po na ruen pa na perbi Serbia klyshi i arushes polare dhe mikja e arushes aziatike.

Selim Hasanaj
Sarpsborg
Norvegji(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora