E shtune, 18.05.2024, 10:36 AM (GMT+1)

Mendime

Selim Hasanaj: A po islamizohet Evropa dhe pse?!

E marte, 24.02.2009, 11:54 PM


Selim Hasanaj
Selim Hasanaj
A PO ISLAMIZOHET EVROPA DHE PSE ???!!!?

Nga Selim Hasanaj

Që nga fillimi i dhjetorit të vitit 2008 në Norvegji asht zhvillue debat i fortë publik se a duhet që femnave të  besimit islam të cilat dëshrojnë të bahen police, police doganore dhe të sherbejnë armatë të ju lejohet veshja e tyne tradicionale HIDJAB.
Ministri i Drejtësisë së Norvegjisë z. Knut Storberget para dy tri dite ishte para kritikave të ashpra të opinionit sepse ai kishte perkrah idenë apo propozimin e sekretares së shtetit që per hirë të demokracisë tu lejohet mbajtja e veshes fetare atyne që deshrojnë të sherbejnë neper këto institucione vitale dhe të randësisë së veqantë shtetnore. Per ta shpetue postin e vetë ministri Storberget e pranojë publikisht gabimin dhe e terhoqi ( fatmirsishtë) perkrahjen per këtë temë. Kësaj teme megjithate nuk ju vu kapaku sepse meqense në vjeshtë do mbahen zgjedhjet parlamentare në Norvegji qysh tash në disa kuvende partishë HIDJABI asht ba tema kryesore. Liderja e FREMSKRITSPARTI zonja Siv Jensen në kuvendin e partisë së saj diten e shtune me 21.02.2009 në fjalimin e saj në mes tjerash tha, citat: Norvegjia heshtazi po islamizohet, dhe neve këtë nuk guxojmë ta lejojmë( fund i citatit). Menjiherë pasuen reagimet kunder kësaj lidereje e cila vetë dhe me partinë e vetë thirren si populiste dhe nacionaliste nga opinioni norvegjez. Kryeministri Jens Stoltenberg e luti rivalen e tij kryesore që të permban veten me deklarata të tilla, ndersa ekstremistet e majtë e quajten ate dhe fjalimin e saj fjalim RACIST, por ma së largu shkojë ish ministri i financave z. Per Kristian Fos antarë dhe ish nenkryetar i partisë HØYRE ( E Djathtë) i cili fjalimin e zonjes Siv Jensen e krahasojë me deklaratat antijahudi të ekstremistve gjerman në prag të fillimit të Luftës së Dytë Botnore. Per këtë të dielen me 22.02.2009 ishte nji duel direkt në TV NRK të Norvegjisë në mes këtyne të dyve. Në mes tjerash Per Kristian Fos thotë: " të thuesh se Norvegjia po islamizohet heshtazi asht nji genjeshter e kullueme".
Meqense e percjellë me vemendje perditshmeninë e shtetit ku jetojë unë shkrova dje nji artikull ku shpreha opinionin tim dhe e dergova në gazeten VERDENS GANG , por redaktori i saj me njoftojë se atë nuk guxon ta botojë sepse do na akuzojnë edhe ate edhe mue per racizem dhe urrejtje fetare. Mendova mirë mas nji debati të gjatë me redaktorin e gazetes në fjalë dhe per të saten herë u ndjeva krenar që JAM SHQIPTARË DHE QË JETOJË NË EVROPË ( në Norvegji). Kjo asht DEMOKRACI, kjo asht kënaqësi. Evropa e krishtenë apo e pafe sikur e thërrasin muslimanet, ju ndalon qytetarve të vetë ta shprehin mendimin, të botojnë artikuj në gazeta nese ato mendime dhe ata artikuj sado pak pretendojnë të kufizojnë lirinë fetare, racore, gjinore të tjetrit. Dhe unë Selim Mustafë Hasanaj i lindun në Lubozhdë të Istogut në Dardani, shqiptarë me kombësi dhe qytetarë i Evropës në parim e perkrah dhe pershendesë shkallen e tillë të DEMOKRACISË evropiane. Por unë Selim Mustafë Hasanaj qytetarë këtu e gjashtë breza mbrapa me fenë dhe besimin islam si FE i kundervihem me tanë qenjen time "DEMOKRACISË"  së teprueme, banale, të budallakavt, naive dhe jo konsekuente per shkak të pasojave që kjo liri dhe demokraci po i sjellë Evropes dhe civilizimit dhe kultures të sajë të krishten. Pra unë e kundershtojë dhe e quej të padrejtë dhe diskriminuese politiken e budallakavt të Evropes e cila neper shtete e veta ka lejue të vijnë lloj, lloj mahlukati e pismileti, i ka pritë dhe i pret perditë me VELKOMEN të gjitë që i trokasin në derë dhe per tua plotsue deshirat atyne që i vïjnë pa i tthirrë, "POLITIKA"  e budallakavt në emen të demokracisë i privon nga liria qytetaret e vetë, gjakun dhe genin e vetë per ti dhanë liri nji kulture tjeter, kulturë kjo e cila qytetaret e vetë i ka me nji karakter shtaze dhe ja disa shembuj per këtë " AKUZË "  timen.
1. Vijnë njerëz të besimit islam në Evropë dhe në kontakt me organet e shtetit mikprites ata pyeten per besimin e tyne. Kur u ofrohet shujta e ushqimit ata i pyesin a e hanë mishin e derrit, nese jo u sjellet mish lope apo peshk.
2. Me shuma marramendëse financihen mbajtjet e xhamive dhe faltoreve të ndryshme të besimit islam.
3. U garantohet liria e sjelljes së tyne fetare, pra ata veshen ashtu si e kanë traditen e vetë fetare islame.
4. Nuk i ofendonë kush pse ata janë të tillë dhe nese kjo ndodhë ai që e banë ofendimin denohet.
5.Bahet debat në strukturat ma të nalta të shtetit per tu mundsue punsimin edhe në POLICI dhe bile të veshuna me HIDJAB  petka tjera fetare.
Tani po i bajë disa krahasime në këto pesë pika që i numrova.
Per shkaqe të luftave, dhunës e arsye tjera vijnë refugjatë nga mbarë bota në shtetet e Evropës. Ata vijnë ketu dhe kerkojnë ndihem. Askush nuk i ka ftue. Ata që nga dita që shkelin token e shtetit të Evropes bahen barrë e shfrytzimit të buxhetit të atij shteti që i pranon gjegjësishtë të parave të taksapaguesve të atij shteti.
Nese nji qytetar i Evropes shkon turist, per ta vizitue nji shtet islamik, per të hargjue paratë e veta të fitueme me njersen e tij në Evropë dhe me veti ka edhe ndonji femen, grue, moter, nanë, apo vajzë hapi i parë që duhet ba asht se ato femna duhet të mbulohen me shamija e hidjabe. Nese rastësishtë mashkulli habitet dhe kerkon alkool ai mund të denohet me burgim dhe tortura të tmershme. Nese rastësishtë femna e Evropes  turiste në nji shtet islam perkdhelë ( cka asht njerzore) ndonji mashkull per ta falenderue apo per ndonji arsye tjeter ajo mund të rrezikojë denimin me vdekje mbytjen me gur në emen të ALL-AHUT dhe ligjeve të SHEIRATIT. Edhe kur shkojnë në Arabinë Saudite personalitetet shtetnore të gjinisë femnore ato detyrohen ta vejnë shamin para se të shkojnë në audiencë tek sheiku, emiri apo lideri tjeter islam. Dhe e tanë kjo kishte me kjen në rregull sikur popujt e këtyre shteteve islame popujt e besimit islam të cilet kerkojnë PA PARDON  respekt per fenë e tyne të njejten gja ta bajnë me popujt e besimeve tjera. Pra pse ata kur po vijnë në Evropë nuk po respektojnë fenë, kulturen dhe civilizimin e KRISHTEN të Evropës??? Pse ata nuk po i hjekun shamijat dhe hidjabet???!!!. Ata po kerkojnë të jen të respektuem , por aspak nuk po respektojnë tjetrin, fenë e tjetrit, kulturen e tjetrit, civilizimin e tjetrit dhe as mendimin e tjetrit. Bile per mendime kunder ata edhe vrasin. Fetë tjera i thrrasin QAFIRA, KAURRA,TË PA FE E CKA JO TJETER. Sot nepre internet qarkullojnë me qindra veb saida të islamistve, të xhihadit etj të cilet kanë sajue lista të personave të cilet duhet të likuidohen vetem pse mendojnë ndryshe dhe vetem pse kerkojnë nga islami dhe ata që e besojnë këtë fe që të respektojnë edhe tjetrin perderisa po kerkojnë të jenë të respektuem.
Dhe të këthehem prapë tek fillimi. Meqense në Norvegji nuk mu botue artikulli im ( jo ky por nji tjeter paksa ma ndryshe) unë këtu në gjuhen time të ZOTIT shqipen e bukur po i shkruej z. Per Kristian Fos dhe të gjithë atyne politikajve të Evropes se duhet ti hapin sytë. Zonja Siv Jensen ka plotsishtë të drejtë dhe ajo asht largpamse ndersa juve jeni MIOP jeni me tru të shtjerrun. Si mund të thuesh z. Per Kristian Fos se nuk asht e vertetë se Norvegjia heshtazi po islamizohet. A e din ti ku asht ndertesa e POLICISË së shtetit tand në Grønland në Oslo?! A kurr nuk të kanë shkue syt dhe ta shofish at far alamet xhamije  pakistaneze e cila i ka hyp në kurriz pikrisht nderteses së Policisë?! A nuk të ka ndodhë kurr që të jesh në ndertesen e policisë dhe ti shofish ata se si i mbyllin dritaret kur fillon ulurima e allahi ekberit nga ajo xhami dhe kjo pesë herë në ditë. Hajt shko ti z. Per Kristian Fos në Pakistan, në Arabinë Saudite, në Libi, në Afganistan e kerko ndertimine nji kishe dhe birju kumbonave të kishes aty pa do e shofish se cka të gjanë. Pra zonja Siv Jensen ka të drejtë, bile, bile edhe ajo pak teper vonë deklarojë per ate që po ndodhë. Norvegjia po islamizohet, Evropa po isølamizohet dhe krejtë kjo per shkakun e politikajve POLITIKUAJ të cilet janë aq naiv sa nuk po shofin se cka po ndodhë. Në Norvegji vetem këto 10-15 vitet e fundit kanë ndodhë mbi 20 vrasje të cilat per motiv e kanë pas ligjin e sheiratit. Mashkulli i besimit islam vret gruen e vetë norvegjeze dhe ate mizorisht, i vretë edhe femijet e saj të ndonji martese të mahershme vetem pse ajo donë ta ruej kulturen, fenë dhe traditen e vetë. Dhe vrasjen e banë masi i dhunon edhe fëmijet e saj, merr femijen e vetë nese e ka dhe tenton të ik jasht shtetit. Por krejt këtë e banë masi ti ket rregullue letrat e qendrimit permanent në Norvegji se jo ma heret. Bile bile ma heret ai me gruen e vetë norvegjeze shkon neper festa dhe ahengje ku pin alkool sepse me shpirtin e vetë prej KATILI të frymzuem nga feja e vetë vrastare ai don ta bind gruen e vetë se ai per dashninë që ka per te e ndrron edhe fenë sado që askush nga  ai nuk e kerkon dicka të tillë. Kur merr qendrimin permanent ai me dhunë don ta bajë gruen e vetë muslimane. Nese kjo kundershton ai e vret ate mizorisht. Z. Per Kristian Fos këso raste kemi perditë në Norvegji dhe mbarë Evropen dhe nese ti nuk i din mue më vjen keq që je në kreun e politikes shtetnore bile pikrisht në partinë të cilen unë e votojë tradicionalisht.
Nese ti si qytetar i Norvegjisë, si norvegjez pershendet gruen e komshiut tand musliman e cila del në oborr me shami e pshtjellne si SHTRIGË dhe tenton ta bajsh pershendetjen me shtirimje dore ashtu si pershendeten njerzit e mbarë botës ajo ty do ta jap brryllin e jo shuplaken e dores. Ja ndalon feja asaj të prek dhe të preket me nji mashkull që nuk e ka të familjes. Por burri i saj si zagar neper vende pune, neper rrugë dhe neper BINGO ( ku zakonisht ata i shpenzojnë parat e socialit) perqafon në shenjë "mirsjelljeje" gratë e njofshme norvegjeze. Z. Per Kristian Fos ata bajnë kështu sepse ata gruen e Evropes , atë që nuk asht muslimane e pshtjellne me shamija e qarshafa dhe që nuk andrron me u shkerrdhye me kusherinjet e vetë sikur muslimanja, mashkujt musliman  e mendojnë si RROSPI, LAVIRE E CKA JO TJETER. Tye kjo duhet met pengue e jo ti hudhesh koleges tande zonjes Siv Jensen me akuzë aq të rand sa e quen RRENCAJKË.
Dhe para se ta perfundojë po i perkujtojë lexuesit se unë kamë verejtë se RUSET, POPUJT MUSLIMAN DHE HOMOSEKSUALET bajnë gjithmonë aleancë të mirë mes veti. Ata këtë e bajnë per ta luftue AMERIKEN. Juve shqipfolsave që jeni ba musliman të devotshem po ju njoftojë se e keni edhe nji mik- aleat në Norvegji. Ai asht homoseksuali Per Kristian Fos. Ta dini se nese ai mue më paditë pse e shkrova këte unë do shkojë në burg. Ai asht i tillë dhe per këtë asht deklarue vetë publikisht si njeriu i parë publik në Norvegji, por unë nuk kamë të drejtë ta perqesh as ta nenqmojë si të tillë. Kjo asht politika e DEMOKRACISË  së Evropes të cilen unë moti e thrras POLITIKA E CMENDUNISË, POLITIKA E HOMSOVE, E QENVE dhe MACAVE. Po, po sepse me liritë e teprueme per PAKICAT sotë shumicës i mohohen të DREJTAT. Këtë askush nuk po e shef. I thamë aferim zonjes Siv Jensen per syqelsinë e saj. Vertetë jo veq Norvegjia por krejt Evropa me fajin e vetë po muslimanizohet.

Selim Mustafë Hasanaj
Sarpsborg
Norvegji(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora