E diele, 03.12.2023, 12:36 AM (GMT)

Mendime

Nezi Kazani, (Alizoti): Ambasador, Zoti paste meshire per ju

E enjte, 19.02.2009, 08:00 PM


"Ambasador, Zoti paste meshire per ju"

Nga Koha Jone

Leter e hapur Ambasadorit te Britanise se Madhe ne Shqiperi

Nje grua ne moshe te thyer, i ka drejtuar dje nje leter Ambasadorit te Britanise se Madhe ne Shqiperi duke i terhequr atij vemendjen qe te jete i kujdesshem ne deklaratat qe ben ne lidhje me ligjin e Lustracionit. Nezi Kazani, (Alizoti), ben dhe nje lutje ne letren e saj, kur thote: "Zoti i Madh paste meshire per ata, per ju dhe per te gjithe qe i mbrojne per hir te shpirtrave te atyre, qe jane hedhur poshte e lart Shqiperise pa nje varr, per ata qe me djersen e tyre kane njomur thelle token ne minierat, mocalet, betonet e pallateve dhe per lotet ne heshtje te nenave, motrave, grave dhe femijeve.

Me poshte vijon letra e plote:

Leter e hapur Ambasadorit te Britanise se Madhe ne Shqiperi

Une jam Nezi Kazani, (Alizoti), lindur ne Tirane ne vitin 1942.

Jam mbesa e Fejzi Alizotit denuar me pushkatim ne moshen 75 -vjecare ne vitin 1945.

Jam e bija e Riza Alizotit denuar me varje ne moshen 36 vjec ne vitin 1947, ndersa ishte inxhinier nafte ne Kucove.

Jam e bija e Vera Alizotit (Ypi) vdekur ne internim ne Patk-Milot-Kryevidh te Kavajes ne vitin 1970, vetem 46 vjec nga nje semundje e rende pa mjekim dhe pa ndihme (sepse nje funksionare e Ministrise te Shendetesise ne ate kohe kur e pa ne Spitalin Onkologjik tha: "Nuk eshte cerdhe e Alizoteve ketu".

Jam e motra e Fejzi Alizotit lindur me 1946 kaluar gjithe jeten ne internim dhe ne burgjet e Spacit Qaf-Barrit e te tjere.

Jam nena e Plarent Kazanit lindur me 1968, te cilit qe ne moshen 14 vjecare iu ndalua e drejta te hynte ne Liceun Artistik sepse per Xhelil Gjonin (babai i Ilir Gjonit, deputet dhe minister i brendshem pas 1997-es), ai u shpreh "Gjyshi eshte gjysh". Ky gjysh nenen e tij e kishte lene jetime qe pese vjec dhe po ne vitin 1988 nuk iu dha e drejta per te vazhduar shkollen e larte per violine.

Zoti Ambasador, ju kerkoj ndjese per kohen qe do te shpenzoni per te lexuar kete biografi te shkurter timen, e cila perfaqeson mijera e mijera familje shqiptare. Por une nuk mund te mos e bej kete kur kuptoj se ju mbroni disa persona, qe do t'ju hiqet e drejta per te qene deputete, prokurore, gjyqtare e te tjere, pra nepunes te larte te shtetit. A keni pyetur ju Zoti Ambasador se cfare eshte bere me studentet shqiptare, te cilet kane studiuar ne vendin tuaj? Njeri prej tyre eshte edhe babai im denuar me varje prej ketyre qe Ju mendoni se po u shkelen te drejtat e tyre. A e dini ju se edhe nje shtetase britanike Jacqueline Riza Crudgington (Alizoti) lindur me 1932 nga martesa e babait tim me nje zonje angleze, e ka kerkuar te atin gjithe jeten e saj dhe nuk i eshte dhene e drejta per te ditur te verteten prej ketyre qe ju mbroni. Ata edhe ne vitin 1990 nuk i thane te verteten per babain e saj. Dhe ja letra:

 

24 janar 1990

E dashur Z. Crudgington,

Ju faleminderit per letren tuaj te 19 janarit. Ia kalova informacionin e letres tuaj qeverise shqiptare ne Tirane duke i kerkuar te perpiqen per te gjetur z. Alizoti, megjithese nuk ka te dhena qe ai te jete kthyer ne Shqiperi. Ne te vertete, perderisa gjyshi juaj ishte deputet ne regjimin e paraluftes, kuptohet mire se familja ishte politikisht armiqesore me regjimin socialist te pasluftes.

Megjithate, une do t'ju shkruaj sa me pare qe te marr vesh dicka, ju duhet ta kuptoni se do te me duhet kohe.

A keni bere njoftim ne shtypin britanik per t'u lidhur me babain tuaj?

Sinqerisht juaji

W. B. Blandf

 

Zonja e siperpermendur ne vitin 2002 ka nderruar jete ne moshen 69 vjecare me brengen se ka qene femije e braktisur nga babai dhe te afermit e tij.

Hetoni z. Ambasador dhe gjeni cilet kane qene ne qeverine shqiptare ne janar te 1990-es, qe kane genjyer bashkekombesit tuaj me kete pergjigje dhe jam e sigurt qe aty do te jene edhe nga ata, te cileve Ju mendoni se po u shkelen te drejtat.

Ju z. Ambasador ne vendin tuaj i nderoni te vdekurit, keni dhe nje dite kujtimi per ta, shkoni dhe vendosni lule ne varret e tyre, por ne nuk e kemi kete te drejte, sepse ata qe mbroni ju, as sot nuk tregojne se ku i kane hedhur kockat e tyre.

Ju z. Ambasador e dini shume mire se atyre nuk iu hiqet e drejta te jetojne ku te duan, qofte edhe ne vendin tuaj, te shkollojne bijte e tyre ku te duan qofte edhe ne vendin tuaj, as u hiqet e drejta te punojne privat dhe te fitojne sa te duan, qofte edhe ne vendin tuaj, por e vetmja e drejte qe u hiqet eshte te mos na mos na lendojne Ne duke u perballur me ta neper zyrat e shtetit, neve qe na eshte hequr e drejta per te jetuar te lire, per te thene cilet jemi, te kujt jemi, per t'u punesuar, per t'u shkolluar etj. etj.

Ne z. Ambasador i kemi falur dhe kete e treguam me 1990-en se askush nuk u hakmor me ta, por menduam se ata do t'i vriste pak ndergjegjja jo te kerkonin falje, por te pakten te heshtnin.

Zoti i Madh paste meshire per ata, per ju dhe per te gjithe qe i mbrojne per hir te shpirtrave te atyre, qe jane hedhur poshte e lart Shqiperise pa nje varr, per ata qe me djersen e tyre kane njomur thelle token ne minierat, mocalet, betonet e pallateve dhe per lotet ne heshtje te nenave, motrave, grave dhe femijeve.

Me respekt

Nezi Kazani (Alizoti)(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora