E diele, 03.12.2023, 12:05 AM (GMT)

Mendime

Selim Hasanaj: Cmim me emen të madh për të ju nda nji shkjau

E enjte, 19.02.2009, 09:09 PM


Selim Hasanaj
Selim Hasanaj

CMIM ME EMEN TË MADH PER TË JU NDA NJI SHKJAU?

Nga Selim Hasanaj

Kaluen tash disa ditë që kur në lajmet e mbramjes të ores 19.30 në RTK na informuen se shoqatat joqeveritare të Dardanisë  kanë formue nji CMIM  dhe ai (nese nuk e thamë saktësishtë  emnin e cmimit mos ma shifni per të madhe sepse nuk e percolla nga fillimi) cmim quhej TRUNGU I KOSOVËS  apo TRUNGU DARDAN  dicka kështu po me siguri ,dhe kjo nuk asht as aq me randësi sa asht i cuditshem dhe befasues per mos me thanë banal (per mendimin tim) që per të paren herë me BISMILAH  ju nda Kryetarit të Partisë Liberale Serbe në Kosovë të cilit me duket se thanë se quhet Petroviq ndersa emnin nuk ja dijë. Po e shkrova me qellim se ju nda me bismilah, sepse nji cmim me emen aq domethanës ti ndahet nji shkjau ka mund të bahet vetem nga ata që edhe kur ulen në sahanin e WC-së bajn bismilah. Unë shqip fjalen bismilah e kuptojë si ; fillim, sefte, premierë e dicka kështu. Nuk dij arabisht e ndoshta e kam gabim. Më falni.
Po këthehem në temë. Nuk e mora vesh se cilat ishin ato organizata joqeveritare, por cilat do kjofshin unë Selim Hasanaj ju thamë ju marroft i Madhi ZOT.
Aspak nuk jamë per ata që serbet dhe individet e minoriteteve tjera në Dardani pos shqiptarve të mos shperblehen. Jo perkundrazi kur njeriu e meriton nji cmim pse mos ti jipet ai dhe pse të shikjohet se kush asht individi apo cilit popull i perket. Mirpo ti jipet cmimi me nji emen aq të madhë dhe domethanës per herë të parë ( pa ju nda asnji shqiptari ma parë) nji serbi dhe bile ai të jetë edhe lider i PARTISË LIBERALE SERBE partia mbesë e Nikolla Pashiqit e cila e ka vajzë ate të Mirosllav Sheshelit per mue asht miopi dhe servilizem banal para nderkombtarve të atyne që e propozuen dhe që e aprovuen. Nese asht dikush që duhet ta marr at cmim ma së pari asht KREJT POPULLI SHQIPTARË i DARDANISÊ i cili me nji durim të papam deri në perulje po i duron provokimet serbe qoftë të atyne që jetojnë neper enklavat e Dardanisë qoft ato të atyne që i bajn nga Beogradi. Andaj me sa par mend juve që e ndat at cmim ja ndat nji shkjau?! A harruet se sa u revoltue populli shqiptarë kur komunisti psikopat Edi Rama i dha celsin e qytetit të Tiranës Goran Bregoviqit dhe e shpalli qytetar nderi. Unë ju them se edhe Edi Rama atëherë e edhe juve tash e keni ba nji maskarallak. Juve per hapa të këtill keni të drejtë vetem të veproni me pronat e juve. Edi Rama ka mujt ta qojë Goran Bregoviqin në shtepin e tij dhe aty ta shperblej edhe me familjaret e vet nese don. Punë e tij kjo. Por asesi nuk ak guxue ti jap celsin e kryeqendres shqiptare. Juve tash poashtu keni mujt ta merrni at far lideri liberal serb në nji mbasdarke dhe ta qerasni me qajin e juv tipik që i thueni qaj rusi, por asesi nuk keni pas të drejtë të formoni cmim prestigjioz ( jo me vlerë materiale por me emen) dhe ate të ja ndani nji shkjau. Turp ju kjoft. Juve jeni mjerana. Psikopat po sikur Edi Rama.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora