E merkure, 17.04.2024, 10:00 PM (GMT+1)

Mendime

Urim Gjata: Nentedhjete e shtata e zeze ne qytetin e luleve, Pogradec

E shtune, 14.02.2009, 10:34 AM


NENTEDHJETE   E SHTATA   E  ZEZE   NE  QYTETIN  E  LULEVE   POGRADEC
 
Nga Urim GJATA

 
Kisha shtate muaj qe isha larguar nga puna,dhe per mua ishte shume e veshtire, nga nje ispektor ne antikontrabande ekip i ministrise se financave te matja rruget e Pogradecit.Duke menduar pse cfar kisha bere ku ishte gabimi im.Ne bres me rendonte pistoleta e dhene nga shteti i cili megjithe se i kisha kerkuar ta dorezoja hetizonte te ma merrte.Mendoja pse, pse une duhhej te endesha rrugeve pa pune kur nuk kisha asnje shkelje pse?cili ishte gabimi im, asgje nuk po mundesha te kuptoja.Disa here isha munduar dhe kisha marre takim me drejtuesit e drejtorise se doganave dhe me ish deputetine zones z Jemin Gjana por asgje nuk kisha arritur.Mendoja dhe asgje nuk me kujtohe. Pse,pse vetem une duhej te largohesha nga puna.Nuk kisha  njohje me drejtuesit e larte te shtetit.Disa here vajta ne drejtori por askush nuk mundej te me jepte nje pergjigje.Me ne fund nje ish shoku im  polic, qe tani ishte shofer i drejtorit te pergjithshem te doganave me thote,ke nje problem.Je pjese e bllokimit te Kerazines ne Qaf Thane e merr vesh? Bota mu nxi. Une vertet kisha bllokuar nje kalim te pa ligjshem ne dogane, por qe kjo te ish arsyeja qe une te isha larguar nga puna kete nuk mund ta besoja.Ne fund te fundit detyren kisha bere  isha munduar te bllokoja nje kontrabande,sepse kjo ish detyra ime si inspektor i antikondrabandes ne divizionin e Korces. Pra nuk kisha bere asgje me teper sesa zbatimin e ligjit.Megjithate une vazhdoja te kerkoja te drejten time si qytetar per tu rikethyer ne vendin e punes. E drejte qe me takonte me ligj.Por sic duket ligjin e bente Maliqi,une kisha shkelur dike ne kallo dhe ai ishte dikushi. Dikushi qe une isha i pa fuqishem para tij.Ju kujtoj qe deri ne ate kohe nuk kisha asnje njohje me njeri  i cili mundej te bente dicka para fuqise milion dollareshe para kontrabandisteve.Pra me kaq mendova ta mbyll kete histori.Ne qofte se dikush nuk do te me kerkonte disa miliona, qe une nuk kisha ku ti gjeja per te rifilluar pune.Mendova te rikethehem perseri ne Greqi per te punuar.Dy femijet e mij jetime duheshin rritur.Ata nuk donin te dinin nese babaj punonte apo jo..Koha vazhdonte dhe rete e zeza per qeverine Berisha sa vinin e shtoheshin.Miqte ishin kethyer ne armiq.Ata qe betoheshin ne emrin e presidentit Berisha, po ketheheshin dale e nga dale ne armiq te tij.Dicka nuk shkonte mire me qeverine dhe vendin tim.dDcka e keqe po na afrohej.Lajmi i piramidave qe po falimentonin po vinte dhe ne qytetin tim. Njerezit qe kishin humbur parate po keq drejtoheshin nga Ish oficeret e sigurimit  sekret famekeq shqiptar, dhe miqte e tyre spiunet e UDBse  se Beogradit po benin punen e tellallit.Zjarri po vinte pak nga pak dhe tek ne.Vlora u ngrit te kerkoje parate qe askush nuk ja kishte borxh.Frika nga lajmet e perditeshme anti shqiptare po bente punen e saj.Qytetaret e tmerruar nuk dinin ku te drejtoheshin,drejtuesit e policise i shije duke pire me njeres te te dyshimte, kriminelet   per dite po mbushnin rruget e qytetit. Me ideologjine dhe kercenimin e tyre,-largohuni,- qyteti do digjet,- cdo gje do shkaterrohet,-flamuri shqiptar nuk do te valoje me, qyteti po mesohej cdo dite.Kjo dite me gjeti me kryetarin e deges se PD ne Pogradec z Zini Tollozhina N/kryetarin z Irjat Hyka militantin e PD z Koco Kapia te cilit sa po i kishin djegur ne zonen e kombinatit ne Tirane fabriken e pijeve me nje vlere shume milioneshe,z Genci Cami me gjithe vellezerit, Bardhi,- Lyti- Rexhepi.Roshi tollozhina  me Luanin,Rrushi nga Udenishti;por dhe shume antare dhe simpatizante te PDse.Partia Socialiste ne qytet e lidhur me banditet kishte marre vendim.Hapjen e depove te armeve shkaterrimin e postes se policise shikut dhe cdo gjeje institucionale qe ndodhej ne qytet. Gje te cilen e realizoj me sukses.Krismat filluan te degjohen mbas mesit te nates,militantet e PSse ishin armatosur dhe po fillonin nepermjer krismave te kallashnikoveve te na kercenonin te gjitheve.Nje turrme e madhe i drejtohet deges se PDse per ta shkaterruar,po duhej guximi dhe forca e vellezerve Cami dhe Tollozhina per ti s mprapsur,qyteti jetonte nje gjendje ankthi,shume flamure po vendoseshin ne pikak kyce te qytetit,por asnje prej tyre nuk ishte Shqiptar.Menjgjesi ishte dhe me i veshtire digjet posta e policise shiku dhe drejtimi ishte selia e PDse bashkise dhe gjithe institucioneve. dyqanet po vidheshin dhe po digjeshin.Ish oficeret e sherbimit sekret diktatorial ishin ne krye te vrasjeve,djegjeve dhe shkaterrimeve te institucioneve demokratike.Mbas djegjes se komisariatit ,turizmit,bibliotekes, do i vinte radha keshillit te rrethit ku kishte seline dhe Partia Demokratike,arshives,- pronave,turizmit,vilave,pra cdo gje po shkaterrohej,cdo gje po digjej.Dhe kjo nen emrin e revolucionit te ri kulturor,militantet e partise socialiste po digjnin dhe shkaterronin gjithe qytetin.Flake, vrasje, dhe tmerr, tmerr dhe terror ne  qytetin e Lasgushit dhe Mitrushit i njohur per kulturen e ti po digjej .Militanten e PSse digjnin dhe shkaterronin cdo gje,urdheri ishe i prere.Diq, vra,shkaterro,frika dhe tmerri duhet mbjelle  ne qytet.  Por jo drejtuesit dhe zjarrvenesit nuk ishin nga ky qytet,ata kishin ardhur pak dite me pare per te djegur,vjedhur,dhe shkaterruar cdo gje qe ndodhej ne kete vend. Ishin ish shefat e sigurimit te shtetit  me bashk puntoret e tyre qe po drejtonin kete shkaterrim.sepse koha e tyre qe kish kohe qe kish mbaruar, por ata kete gje nuk mund ta besonin  dot. Ata ishin mesuar vetem te shkaterronin nje popull dhe nje komb te tere.ishin mesuar te kishin vetem sherbetore kjo ishte dhe eshte ideologjia e tyre ideologji dhe mesim qe nuk munden ta harrojne.E keqja vazhdonte se te gjithe ata qe moren pjese ne djegjen dhe shkaterrimin e qytetit tim,te gjithe u shperblyen kush ne polici dhe kush ne dogana,kush ne shik e kush ne diplomaci.kjo eshte pak a shume e verteta e djegjes se qytetit tim,e qytetit qe gjithe jeten ishte dhe eshte mikprites i gjith shqiptareve nga gjith trojet jo vetem ne muaj e veres. Mikprites i gjithe shqiptarizmit ,qyteti i luleve dhe i bukurise,qytet i paqes dhe i dashurise.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora