E hene, 27.05.2024, 07:42 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Dialogu “bujqësor”

E diele, 12.05.2024, 09:22 AM


Sevdail Hyseni

Satirike

Dialogu “bujqësor”

Disa nga partitë

E nisën fushatën,

Ditën nëpër serra

Nëpër oda natën.

Sa mirë, që kuptuan

Ku qëndron fshehtësia,

Projektet kësaj radhe

Do t’i gëzoj bujqësia.

Ndaj dhe dialogu

Filloj me fermerë,

Në këmbim të votës

Me nga një tender.

Premtimet u ngritën

Qiellit nëpër re,

-Kush nuk ka punë,

Ngjet pasul në pe!

Na shtohen prodhimet

Të gjitha bio vendore,

Kultivimi i trangujve

Nuk mbetet pas dore.

Bile për disa partiakë

Vlen këshilla sekrete,

Trangujt më të mëdhenj

Le t’i ruajnë për vete!

Sa harxhuam energji

Me dekada n’politikë,

Kishim nxjerr fermerë,

Dhe tregtarë simpatikë.

Por, thoshte  Gurakuqi

Me këshillat e mikut:

- Bukë e kripë do të kemi

edhe nën thundrën e armikut!

Mirëpo, kemi nevojë

Vazhdon këshilla e poetit:

- Për gjellën e shpirtit,

Kulturën e identitetit!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora