E diele, 16.06.2024, 12:30 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Kur qeshi arbëreshi?!

E diele, 07.04.2024, 05:21 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Kur qeshi arbëreshi?!

Këndej e matanë detit

Kodra, suka, sheshi...

U tundën sikur valët

Kur qeshi Arbëreshi.

Nuk e kish pas ditur

Arbër zemërarti,

Se këndej gomari

Shalohet si ati.

Nëpër rrugët tona

Që shtrihen zinxhir,

Vrapimet gomarçe

Nuk e kanë vështirë.

Kur shikojnë e flasin

Me fjalët e urta,

Mollët e kalbëzuara

I marrin për t’buta.

I hanë me kënaqësi

Për qejf si përshesh,

Edhe pse nga lart

Zoti i përqesh.

Mundohen ta ftojnë

Të madhin n’gosti,

Atëherë Arbëreshi

Buzëqesh përsëri!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora