E shtune, 13.07.2024, 10:11 AM (GMT+1)

Kulturë

Albert Habazaj: Vlora, deti dhe Fatos Arapi

E diele, 07.04.2024, 04:39 PM


VLORA, DETI DHE FATOS ARAPI

prelud

Albert HABAZAJ

Ta dish' ti, det i bukur i Vlorës

Kë freskon vlorërisht këtë mbremje

Shëndet do të bëheshe për poetët,

Do të shteroje deri në çmendje!...

Nga Pogradeci e Saranda t'erdhën, o det,

Nga Kalabria, Gjirokastra, Fieri, Gjakova …,

Hemisferë floriri çdo poet,

Mjalt nga fjal' e tyre për ty zgjodha.

Ti i pret mysafirët si Perëndi,

Ne kthejmë krikllat e freskëta të birrës,

I mbushin përsëri në valët e tua,

Në tufë pulëbardhash të gëzuara.

Pijmë birrë e valë, e këngë e zjarr,

E gurgullullojmë si rruaza xhevahiri,

Vargjet për ty burojnë ujëvarë,

I vemë kurorë një gjethe ulliri.

Krijojmë e ndezim diellin si Fatos Arapi,

Si zogj furtune në buzë të detit,

S'është gjë takimi i mbretit me mbretin

Para takimit të poetit me poetin!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora