E shtune, 13.07.2024, 12:06 PM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Deas Dardane

E premte, 05.04.2024, 07:35 PM


DEAS DARDANE

Vajzë me sy të tokës, pse s ?flet me ata sy

Vajzë me sy të tokës, fol, fol fjalën që di

Ne sot u njohëm, këtu tek kjo pemë,

Të vjetër e të ri, në Prishtinë do vemë.

Të nxorën nga rrënojat, fol Dea çka di

Të nxorën nga rrënojat, fol fjalën që di!

Fol Dea, fol Dea, Dardane

Një këngë që thyen dry!

Vashat me sy të tokës janë vashat e Kosovës

O lule zemrës merr vargun e këngës

Zjarri zjarrin ndjell, malli peshë më zgjon

Ububu moj vashë kjo zemër ç'të don.

Ref.

Të nxorën nga rrënojat, fol Dea, çka di

Të nxorën nga rrënojat fol, fjalën që di!

Fol Dea, fol Dea Dardane

Një këngë që thyen dry!

Tekstin, Atdhe Geci,

Muzikën, Izet Kallaba,

Solist, Fahrush Azemi(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora