E merkure, 17.04.2024, 11:35 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Iftari “politik”

E hene, 01.04.2024, 11:43 AM


Satirike

Iftari “politik”

Në muajin e bekuar të Ramazanit

Për t’i promovuar hilet e shejtanit,

U mblodhën me qindra politikanë

Duke marrë në gojë gjithë dynjanë.

Ata janë, po aq edhe mendjevrarë

Sa dhe n’Ramazan bëhen mëkatarë,

Nuk e kursejnë as muajin e shenjtë

Vetëm e vetëm, të vijnë në pushtet.

Mendojnë me Iftare, kthehet besimi

Të cilin e kanë humbur nga fillimi,

Që kur vendosën për të blerë vota

Dhe për t’mbuluar premtimet e kota.

Të cilat populli, nuk i harron lehtë

E kujton betejën politike për pushtet,

Një politikë, që kërcen hop paprekur

Mbi ata, që vet i shpalli të vdekur...

Tani, kur pulës i vjen veja te bira

Mundohen si të futen në fole të lira,

Ah, sa keq kur e qet veten në pazar

Për ta keqpërdorur, të bukurin Iftar!

Sevdail Hyseni

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora