E shtune, 22.06.2024, 03:57 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Burreli i Shqipërisë edhe në Skoci! ("burh" + "hyll." )

E shtune, 23.03.2024, 08:55 PM


Burreli i Shqipërisë edhe në Skotlandë ! ("burh" + "hyll." )

Shkruan Fahri Xharra

Ta njohim pak historinë e Burrelit tone :” Kërkimet arkeologjike kanë zbuluar gjurmë që tregojnë për popullimin e qytetit të Burrelit, si dhe të trevave përreth, që nga viti 7000 p.e.s. Nga periudha e hekurit dhe deri në mesjetën e hershme, banohej nga Pirustët, një fis ilir i cili shtrihej gjithashtu edhe në zonën Mirditës, Dibrës dhe Kukësit.[nevojitet citimi] Gjithashtu, trevat e Burrelit janë banuar edhe nga kastriotët dhe ka qenë qendra e Principatës së Kastriotëve”

Po në Skoci?

Shumë thjesht dhe e njohur që Britania quhej sipas Britit të Trojës, kurse Skocia dhe Albany.

Tani na del që atje në Skotlandë kishte edhe një”Burrel” tjetër, që nga shek.11-të janë të njohura klani dhe familja Burrel-i me një të kaluar të pasur dhe që kanë bër histori në Skoci dhe Britani të Madhe.

Mbiemri Burrell e ka origjinën në Roxburghshire në shekullin e 12-të.

Megjithëse nuk janë një klan kryesor skocez, ata kanë ruajtur kreshtën, moton dhe tartanin e tyre, të cilat janë të përdorur ende sot e kësaj dite.

What ethnicity is the last name Burrell?

Early Origins of the Burrell family “The surname Burrell was first found in North Yorkshire at Burrill, a small village in the Hambleton district that dates back to the Domesday Book of 1086 where it was listed as Borel. It literally meant "hill with a fort," from the Old English words "burh" + "hyll."

Mbiemri Burrell u gjet për herë të parë në North Yorkshire në Burrill, një fshat i vogël në rrethin Hambleton që daton në Librin Domesday të vitit 1086 ku u rendit si Borel. Fjalë për fjalë do të thoshte "kodër me një fortesë"(? fxh,) nga fjalët e vjetra angleze "burh" + "hyll".

Pra,origjina e hershme e familjes Burreli që nga viti 1088.

Etimologjia, sipas anglishtës së vjetër është: "burh" + "hyll."

Pra, shqip “ Burri + Hylli “ ose “Burri i Yllit” ose “Burri me Yll”

Robert D`Ageli thotë anglezët flitnin shqipen e sotme !

Rruga Borrelli në Londër që nga shek. 11-t (foto credit Astrit Gjasta )

Referencat>

http://www.zemrashqiptare.net/.../fahri-xharra-pse...

https://scotcrest.com/?clan=Burrell

https://europeanheraldry.org/united-kingdom/families/families-b/house-burrell/(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora