E hene, 20.05.2024, 11:03 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Pse Greqia kaq armiqesore me ne?

E diele, 29.05.2022, 12:18 PM


Pse Greqia kaq armiqesore me ne?

Shkruan Fahri Xharra

Është e çuditshme se si Greqia e sotme e perkundë djepin, në të cilin rriten të huajt. Grekët e vjetër me të cilët ne shqiptarët kishim rrënjë të perbashkëta pellazgjike janë zhdukur.

Por jo të gjithë, aty janë arvanitët të cilëve iu mohohet çdo gjë, edhe ata janë " greqizuar " gati të gjithë.

Kur jemi te djepi, kush perkundët aty? Turqit ortodoks, vllehët e Pindit, arvanitasit, turqit, sllavët. Por, grek nuk ka .

Kush janë turqit selgjuk?

Sollëm grekët nga Anadolli dhe dënuam çamët”. Kështu u shpreh për “CNN”-in grek më 12 qershor, Konstandinos Tsitselikis, eksperti i pakicave etnike dhe profesor i historisë ballkanike, sllavëve dhe të lindjes në Universitetin e Maqedonisë në Selanik.

“Gjërat janë tensionuar tej mase pas viteve 1925-1926, kur qeveria e atëhershme e udhëhequr nga Venizelos sekuestroi pronat e çamëve pa i kompensuar. Kështu, shpërtheu vala e dhunës midis grekëve (të ardhur nga Anadolli) dhe çamëve.

Pika kulmore arrin, kur një pjesë e çamëve bashkëpunuan me italianët dhe gjermanët.

Është artificiale ideja se të gjithë çamët ishin bashkëpunëtorë të gjermanëve, pasi pati një pjesë u rreshtuan në luftën antifashiste me ELAS mbi 500

Cilët ishin ata "grekë" që u kthyen në "atdhe" pas Traktatit të Lozanës?

Traktati i Lozanës i vitit 1923, iu dha shkas qarqeve drejtuese të Athinës që të vijojnë të dëbojnë me dhunë bashkë me turqit,  edhe shqiptarët çamë nga trojet e tyre stërgjyshore.

Vendin e tyre e zunë Karamanlidet që i përkasin kombit turk të Bozdoganit, i cili i përket popullit turk Oghous, një pjesë e kombit modern turk. Kjo është e zakonshme në Turqi dhe në pjesën tjetër të botës.

Karamanlidet ishin turq ortodoksë dhe nuk e ndryshuan kurrë fenë. Ata kishin një kishë ortodokse Turke dhe një udhëheqës të famshëm, patriarkun ortodoks turk EFTIM PASHA. Ai luftoi për popullin e tij, turqit ortodoksë që të mos deportoheshin në Greqi, pasi ata janë nga kombësia vetëm TURQ, të cilët nuk u konvertuan në islam, si pjesa tjetër e kombit turk (Teoman Ergene, ?stiklal Harbinde Türk Ortodokslar? [ortodoksë turq gjatë luftës së Independence](Stamboll, 1951), passim.// Macar, op.cit., 84-94 Patriarkana Ortodokse Turke).

Rreth 850.000 turq ortodoksë janë vendosur nga

" grekët"në "atdheun e tyre"  në vitin 1922 (e prapa), megjithëse ata nuk ishin "grekë", por turq etnikë (4 dhjetor 1922, The New York Times" Faqe 16, Kol. 3).

GJUHA AMË E KARAMANLIDËVE ËSHTË GJUHA TURKE, E njëjta GJUHË QË ËSHTË ZYRTARE TANI NË TURQI (E.Z.Karal "Osmanli Tarihinde Turk Dili Sorunu", "Problemi i gjuhës turke në historinë osmane) faqe 25). Ndaj edhe greqishten e kanë mësuar në shkollat e shtetit grek.( miti dashi )(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora