E diele, 14.04.2024, 12:42 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Kur serbët shkruajnë - Çka na qenka nacionalizmi i Sveti Saves?

E diele, 10.07.2022, 07:33 PM


Kur serbët shkruajnë: Çka na qenka nacionalizmi i Sveti Saves?

Shkruan Fahri Xharra

Nacionalizmi i Shën Savës është një ideologji politike e krahut të djathtë që përfaqëson një kombinim të nacionalizmit serb dhe klerikalizmit ortodoks. Kjo ideologji e ka origjinën në vitet 1930 në Mbretërinë e Jugosllavisë. Ideologët e saj më të rëndësishëm janë peshkopi ortodoks Nikolaj Velimiroviq dhe politikani fashist serb dhe jugosllav Dimitrija Ljotic.

Në broshurën e Nikolaj Velimiroviqit "Nacionalizmi i Shën Savës", për të cilën ai foli personalisht në një ligjëratë në Universitetin Popullor të Kolaracit në vitin 1935, ai, ndër të tjera, i bën homazhe liderit fashist Adolf Hitler, "sepse ai mori përsipër idenë e Shën Sava”.

“Megjithatë, duhet respektuar udhëheqësi aktual gjerman Hitleri, i cili, si një mjeshtër i thjeshtë dhe një njeri i popullit, e pa se nacionalizmi pa besim është një anomali dhe një mekanizëm i ftohtë dhe i pasigurt. Dhe këtu, në shekullin e 20-të, i lindi ideja e Shën Savës dhe, si laik, ndërmori në popullin e tij punën më të rëndësishme që i ka hije vetëm një shenjtori, gjeniu dhe heroi”, shkruan Nikolaj Velimiroviç. u shpall shenjt nga Kisha Ortodokse Serbe në vitin 2003. .

Fillimi i fushatës së përgjakshme të nacionalizmit serbomadh: Sllobodan Millosheviq në Gazimestan në vitin 1989

Bešlin i konsideron autentike të gjitha sa më sipër përmes citimeve të Nikolaj Velimiroviqit, si dhe citimin kontrovers të gazetarit Darko Shukoviq. “Dhe ne mund të shkojmë më tej dhe të kujtojmë ligjëratën e Nikolajt nga viti 1939, e cila u botua nga Kisha Ortodokse Serbe në vitin 1968, në të cilën ai flet për serbët si “raca ariane” dhe teza të ngjashme raciste”, thotë Beslin.

Sipas tij, ideologjia e botës është e përcaktuar saktësisht, por duhet theksuar gjithashtu se ajo është një konstrukt kleriko-konservator dhe ultra i djathtë i shekullit të 20-të dhe se nuk ka asnjë lidhje me Rastko Sava Nemanjiqin e vërtetë. një figurë historike.

“Përveç se ai po e abuzon në mënyrë të cekët dhe të papranueshme”, paralajmëron Beslin.

Kush e vrau Muratin dhe kur vajtoi vajza kosovare?

Kur është fjala për mitin e Betejës së Kosovës, gazetari Darko Shukoviç tha në emision se darka e Princit apo pretendimi se Millosh Obiliq vrau perandorin Murat ishte “marrëzi dhe e pavërtetë”.

“Nuk ka pasur as Obiliq dhe as nëntë Jugoviq, mësoni të jetoni me këtë. A nuk është më mirë, duke rrezikuar të të urrej, të thuash të vërtetën që një ditë do t'i ndërgjegjësojë njerëzit se sa të mbështesësh mjekët në diçka për të cilën nuk ka mbështetje”, i tha Shukoviç mysafirit të tij Dr. Pavliçiq, i cili mbështeti protestën. proceset gjyqësore me 50 kolegë të tjerë.në Mal të Zi ka organizuar që nga miratimi i Ligjit për Lirinë e Fesë.

Historianët që kanë hulumtuar burimet historike për Betejën e Kosovës, duke filluar nga Ilarion Ruvarac dhe Ljubomir Kovacevic, themeluesi i historiografisë kritike në Serbi, kanë gjetur se ka pak burime të besueshme për të gjithnjë e më pak.

Nëse shkruhet për Kosovën - nuk duhet t'i kushtojë vëmendje "përrallave popullore “

Kjo njohuri e verifikuar përmblidhet në disa fakte: se beteja u zhvillua më 15 qershor 1389, se në të u përplas ushtria e krishterë e udhëhequr nga princi serb Lazar Hrebeljanovi? (1329-1389) dhe luftëtarët osmanë të udhëhequr nga Sulltan Murati I ( 1326-1389), atë dhëndrin e Llazarit, Vuk Brankoviq (rreth 1345-1397) dhe një detashment ushtarësh nga Bosnja nën komandën e Vlatko Vukoviqit, i cili u dërgua në Kosovë nga mbreti boshnjak Tvrtko I (1338-1391). ), luftoi në anën e të krishterëve dhe se Llazari dhe Murati u vranë në betejë.

Ndryshe nga Ruvarac, i cili pretendonte se një historian serioz duhet të përjashtojë nga fusha e tij e interesit çdo gjë që nuk është burim historik i verifikueshëm, kështu që - nëse shkruan për Kosovën - nuk duhet t'i kushtojë vëmendje "përrallave popullore dhe popullore" këngëve dhe tregimeve dhe tregimeve dhe bazuar në ato këngë dhe tregime të tregimit të rrëfyer”, studiuesit modernë të Betejës së Kosovës besojnë se njohja me këngët dhe tregimet për këtë betejë është edhe punë e tyre.

Kur është fjala për sulmet ndaj Darko Shukoviqit për shkak të rrëfimit për Millosh Obiliqin dhe mitin e Kosovës, në vend të ndonjë komenti, Beslin rekomandon ngrohtësisht të gjithë të lexojnë librin e Miodrag Popoviqit "Vidovdani dhe Kryqi i Nderit".

“Është një model i të menduarit kritik dhe si duhet ngritur shkenca dhe arsyeja”, përfundon Beshlin.
https://voice.org.rs/da-milos-obilic-i-devet-jugovica-su-mitske-a-ne-istorijske-licnosti/(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora