E hene, 15.04.2024, 08:54 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Nuk zbutet Serbia nga premtimet dhe investimet

E premte, 05.08.2022, 07:56 PM


Nuk zbutet Serbia nga premtimet dhe investimet

Shkruan Fahri Xharra

Serbia, shtet i krijuar ne vitin 1840, me ndihmen e Rusisë dhe Austro Hungarise, ne fillim e nje vilajet, mandej me Kongresin e Berlinit u rrit edhe me shume dhe  Konferenca e Londres ia dhe edhe Kosovën. Apetitet e saja nuk ndaleshin se e donte edhe Durresin .

Pra, Rusia e do nje shtet ne Ballkan e ajo eshte Serbia.

Çdo tentim i cilitdo shtet qe mundohet me e binde Serbine qe te ndahet nga Rusia eshte e kotë.

Kur Austro Hungaria e pa qellimin final te Serbise dhe Rusise  dalja e saj ne det, atehere AH i pa te vetmen zgjidhje qe kjo te pengohet me anen e shqiptarëve.

Qe nga viti 1900 e dergoi dipllomatin Theodor Ippen te qendrojë ne Shqipëri per 10 vjet.

AustroHungaria e mundesoi Shpalljen e shtetit shqiptar ne vitin 1912.

Shpallja e pavaresise se Shqiperise e hidheroi ruset dhe serbet dhe ata me ane te organizates kriminale e cilda egziston edhe sot e vranë Franc Ferdinandin ne Sarajeve dhe kjo e  nxiti  fillimin e Luftes se Pare Boterore.

Desha te them, Serbia e ka qellimin e saj perfunfimtar Durrresin

Nese Serbia nuk ishte falenderuese ndaj AH qe e beri shtet dhe i krijoi si komb ,  dhe ia vrau pa fije fytyre Perandorin , vrasje e cila e solli edhe renjen dh shperberjen  e Austrohungarise, mendon dikush qe me Open Ballkan , Serbia do te zbutet ?

Të kotë e kane te gjithe ata qe ashtu mendojne.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora