E enjte, 25.07.2024, 07:46 AM (GMT+1)

Editorial » Ukaj

Ndue Ukaj: Lulet

E hene, 22.01.2024, 08:24 PM


Ndue Ukaj

Lulet

Lulet janë e kundërta e egërsisë.

Të zbutin,

me rrëfimin madhështor,

ta davaritin vetminë,

trishtimin.

Ato kanë gjuhë, tinguj e duar të gjata,

me të cilat përqafojnë hidhërimin,

mposhtin dëshpërimin.

Parfumi i tyre të deh

dhe të bën ëndërrimtar.

Ato i ndukim vetëm për raste të veçanta:

një buqetë për nusen kur vë kurorë

ose për një banket madhështor.

Ato kurrë s’i ndukim prej kopshtit

për gjëra të kota.

Lulet janë tunduese dhe predikojnë gjëra të bukura.

Ato s’e njohin gjuhën e llahtarisë,

as të dashurive të mallkuara.

Kur je në kopshtin e tyre,

përpara rrafshohen kodrat e pamundësisë.

Lulet s’kanë frikë nga terri,

stuhitë,

vetmia,

duart e pabesa.

Ato edhe kur i godet stuhia,

ose duart e pabesa,

s’ndërrojnë trajtë,

lule mbesin.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora