E enjte, 25.07.2024, 10:47 AM (GMT+1)

Editorial » Ukaj

Ndue Ukaj: Në një intervistë të vitit 1979, Ibrahim Rugova flet ashpër kundër egocentrizmit në letërsi

E enjte, 18.01.2024, 08:55 PM


Ndue Ukaj:

Në një intervistë të vitit 1979, Ibrahim Rugova, asokohe, krijues e kritik letrar, flet ashpër kundër egocentrizmit në letërsi, shkaqet e së cilit, sipas tij, lidhen me "një elemente sociopatik", kurse “në planin individual, si element psikopatik, të atyre autorëve që duan dhe që realizmin e vet e shohin në shembjen e tjetrit. Këtë dukuri e përcjellin mjaft elemente të tjera, si privatizimi, xhelozia dhe ambiciet e sëmura, karrierizmi, liderizmi letrar e shoqëror, dëshira për të dominuar e që kryesisht lidhet me impotencën krijuese.”

Më tej, duke zhvilluar mendimin e tij për këtë çështje, ai thotë se dukuria e tillë lulëzon kur krijohet njëfarë indiference e përgjithshme.

Rugova mendon se kjo çështje, nuk prish shumë punë, "po të mbetet vetëm çështje e individit krijues, por kur këta marrin poste, i mënjanojnë njerëzit e talentuar", dhe kjo, sipas tij "është e keqe e insititucionalizuar."

Duke zhvilluar mendimin e tij, ai shton:

“Kështu ky egocentrizëm bëhet tekonokraci shkencore e letrare atje ku krijohet, mësohet e studiohet letërsia dhe për ta mbajtur veten gjithmonë e kërkon antitalentin, jopunëtorin, servilin dhe poltronin.”(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora