E merkure, 04.10.2023, 04:36 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti në mbrojtje të nderit dhe të dinjitetit të gruas apo femrës arbërore

E merkure, 31.08.2022, 07:33 PM


Gjergj Kastrioti në mbrojtje të nderit dhe të dinjitetit të gruas apo femrës arbërore

Nga Gjon Keka

Ky imazh nga një novelë historike e vitit 1829 (N&H.v.15,J.W.1829) që i kushtohet jetës dhe veprave madhështore të kryeheroit Gjergj Kastriotit, tregon qartë se si kryezoti ynë arbëror nuk lejonte që pushtuesi apo armiku jo vetëm ta çnderonte atdheun, shtetin dhe popullin arbëror. Por ai e ruante edhe jetën e qytetarëve të tij të cilët shpesh gjendeshin në rrezik, e sidomos femra apo gruaja fisnike arbëror e cila në fakt ishte shpesh pre e dhelprave otomane të cilët i përdhunonin dhe nëse nuk iu bindeshin edhe i vrisnin ato.

Por, ja që Gjergji ynë ishte vigjilent dhe i ndëshkonte ashtu si ai dinte më së miri këto dukuri negative.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora