E diele, 25.02.2024, 03:51 PM (GMT)

Kulturë

Albert Habazaj: Ne të duam siç do djalin

E marte, 07.06.2022, 04:30 PM


Ne të duam siç do djalin

Vjershëz urimi për festën e 35 vjetorit të lindjes së djalit të madh Meald A. Habazaj

Nga Albert Habazaj

2 Qershori sa i bukur

Si çdo vit, sivjet më shumë,

Djali i madh sa ka mbushur

35 vjeç dhe burrë.

Rrjedh urimi dashuri

Si prindi për djalë të tij,

Jetën pastë mjaltë e flori

Dhe dita iu bëftë njëmijë!

Me familjen qoftë bekuar

Aldi ynë, shtyllë vizionare,

Ball' i bardhë e i nderuar

Hap i qetë në Udhë krenare.

Kujtojmë vitet, si u rritëm

Tani në fraksion sekonde

Të tre si zgalemë u ngritën

Detesh me furtunë dhe onde.

I pari është timonieri

Për vëllezër orientimi,

T'i them Medaljon nderi

Ngjan i vogël krahasimi...

Është i madh Dudushi ynë

Po ne i vogël na duket,

Në çdo çast i puthim synë,

Dashuria ndihet, s' thuhet...

Siç Maresin ai e do

Dhe ne po aq shumë e duam,

Kjo është jeta, domosdo

Luleboret na u shtuan...

Gëzuar Dusho ditëlindjen

Bashkë nga Antalia të urojmë

Me Odetën mban familjen,

Qofshi të lumtur gjithmonë!

Kemer, Antalia, Turqi, 02.06.2022, 00:00(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora