E shtune, 02.03.2024, 03:09 AM (GMT)

Kulturë

Gjon Keka: Memoaret e shekullit XVIII: Pas vdekjes së Skenderbeut Arbëria mori teposhtën

E hene, 06.06.2022, 06:19 PM


Memoaret e shekullit XVIII: Pas vdekjes së Skenderbeut Arbëria mori teposhtën

Nga Gjon Keka

Në "Memoaret historike të shekullit XVIII" .Donika ,bashkëshortja e kryezotit dhe mbretit arbëror Gjergj Kastriotit thuhet të ketë thënë kështu:

"Pas vdekjes së Gjergjit - Skënderbeut, Arbëria mori teposhtën(tatëpjetën),gjithçka u rrënua."

Dhe si duket nga ajo ditë,kombi ynë nuk pa dritë e përparim dhe mbeti larg familjes së natyrshme të kombeve europiane e dinamikës së saj.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora