E merkure, 21.02.2024, 10:31 AM (GMT)

Kulturë

Cili është shkrimtari Luan Kalana

E diele, 05.06.2022, 09:00 AM


Klubi "Bota e Re"-portret letrar

Ambasadori i Letrave Shqipe ne Amerike

-shkrimtari Luan Kalana, Florida -SHBA.

Cili eshte shkrimtari Luan Kalana, Anetar i Klubit Bota e Re ,qe prej viiteve '80 ne Korce.. ?

-Publicisti shqiptaro-amerikan Luan Kalana,sot jeton ne SHBA,nga nje familje intelektuale e patriote nga i Ati, me origjine Vishocica Devoll ,nga e Nena, leskoviqar.

Ka emigruar me familje ne SHBA,qe prej vitit 1995,ne shtetin e Connecticut ,tani ne Florida.Ai ka lindur ne qytetin e Korces me 1958.Ritur e shkolluar ne Tirane ,mesues ne Pogradec e ne Devoll..Ka kryer studimet e larta per Gjuhe-Letersi edhe specializimin per Filozofi ne Shqiperi dhe ka kryer kater vjet shkolle ne Amerike, per gjuhen angleze dhe kompjuter...

-Ka qene Mesues i Gjuhes Shqipe dhe i Letersise per 30 vjet ne Shqiperi, ne rrethin e Pogradecit dhe ne Devoll.Eshte marre dhe ka botuar, me studimin e Gjuhes Shqipe dhe perkthime,te cilat jen te permbledhurra ne veprat letrare.Krijimtaria e tij letrare eshte e pasur, e parreshtur dhe e larmishme ,prek te gjitha zhanret dhe gjinite e letersise edhe Novela ,kryesisht ne proze,ajo alterenon ne hapesire nga Amerika ne Europe dhe ne kohe,midis shekujve XX-XXI.

-Eshte bashkeautor ne disa antologji poetike Kombetare dhe Nderkombetare dhe fitues i disa Konkurseve letarare .

.Disa nga librat e tij ndodhen ne Bibloteken e Kongresit American,Washington DC.Aktualisht eshte shkronjes i Lidhjes te Artisteve dhe Shkrimtareve ne Clearwater,Florida. Mban pseudonim "Shkronjesi Modest".E therasin te gjithe ,kolege nxenes studente,miq e shoke dhe Friends ne Facebook me respekt ...Profesor..

-Botimet e fundit,jane vepra me permbledhje letrare,proze e poezi :

-"DEVOLL ALBANIA, -sprove",-2013

-"DEVOLL SHQIPERI-2,-perjetime",2014

-"PRELUD KRENARIE,-mozaik letrar",2016

-"ATELIE E SHPIRTIT,-jeteshkrime ",2017

-"ANTOLOGJI POETIKE KOMBETARE-1-,2018

“GJ . K. SKENDERBEU -Hero Kombetar"

-”ANTOLOGJI POETIKE KOMBETARE-2-2019’

“Ismali Qemali -Babai i Kombit Shqiptar”

-Novela , ”CAPKENI” -2010, “Gjeniu i Tiranes”-2012, “Sekretet e Nenes”-2014.

-Komedia “Teto Ollga ne Amerike” -2010”

-Studime historike-gjuhesore -”Fjalet e rrall te vjetra te shqipes”,”Toponimia e Treves te Devollit”

-Perkthime nga anglishtja:

"Mother Teresa" dhe "Albania -Land of Eagiles"

-Si dhe tregime ,poezi te pabotura ,te postuara. ne webside portale e gazeta letrare.

Eshte aktiv ne me postimet ne Facebook,ne profilin e tij dhe ne disa grupe letrare.

Si perfundim ,mund te themi me plot goje ,

qe shkrimtari Luan Kalana,me shkrimet ,me botimet e shperndarjen e librave te tij,ne Librarite dhe Biblotekat Amerikane ,si dhe me promovimet e librave bashke me koleget shkrimtaret Amerikane ,eshte sot nje Ambasador i Letrave Shqipe ne Amerike ,vecanarisht ne shtetin e Florides, ku jeton.

@-Redaktori.

(marre me shkurtime nga Klubi Bota e Re ,-L.K.)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora