E shtune, 25.05.2024, 09:57 AM (GMT+1)

Kulturë

Shoqata" Trojet e Arbrit" organizon sesion shkencor madhështor për Monsinior dr.Zef Oroshin më, 13 qershor 2022 në Lezhë

E diele, 29.05.2022, 10:41 AM


Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë " Trojet e Arbrit " njofton opinionin e gjerë shqiptarë  që të marrin pjesë në sesionin e VI-të, të veçantë  shkencor që do të mbahët në Hotel " Liss" në Lezhë më, 13.06.2022  në ora:10:30 me temën: " Veprimtaria shkencore , fetare dhe luftarake e monsinior dr.Zef Oroshit ".

Për herë të parë studiuesit dhe studiueset me fakte shkencore do ta ndriçojnë veprimtarinë shkencore,atdhetare, fetare dhe luftarake të Monsinior dr.Zef Oroshit. Të gjithë ata që deshirojnë të paraqitën me një temë ju njoftojmë se afati i fundit është1 qershor 2022. Një rëndesi të veçantë do t´iu jipet edhe përndjekjeve, vrasjeve dhe burgimeve që janë kryer nga komunistët në vëllezërit dhe familjën e ngushtë të monsinior dr.Zef Oroshit.Po ashtu do të flitet edhe për librat të cilat janë botuar nga studiuesi Tomë Mrijaj njohësi më i mirë i jetës dhe veprës së Monsinior dr.Zef  Oroshit     .

Ju mirëpret kryesia e Shoqatës se Intelektualëve Shqiptarë "Trojet e Arbrit" Prishtinë – Tiranë -Shkup - Prizren - Kiel – New York(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora