E enjte, 25.07.2024, 11:03 AM (GMT+1)

Kulturë

Më 14 Qershor në Lezhë mbahët Akademi përkujtimore me rastin e 76 - vjetorit të vrasjes se Kapidan Mark Gjon Markut

E diele, 22.05.2022, 09:47 AM


Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë "Trojet e Arbrit"- Prishtinë në bashkëpunim me Forumin e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut në Lezhë – Shqipëri si dhe Asociacioni:L`association Royaume Du Soleil organizojnë Akademinë përkujtimore me rastin e 76 - vjetorit të rënies heroike të komandantit legjendar Kapidan Mark Gjon Marku. Po ashtu në këtë akademi përkujtimore do të mirren hapat konkret për përgaditjen e Enciklopedisë për krimet komuniste në Mirditë.I ftojmë të gjithë ato familje që kanë humbur të afërmit e tyre nga kriminelët komunist që të marrin pjesë dhe të afrojnë materialet e tyre. Gjithashtu ftojmë, edhe shoqatat e të përndjekurve politik si dhe organizatat e institutet tjera si edhe autorët e ndryshëm, që janë marrë me ndriçimin e kësaj periudhe kohore të marrin pjesë në këtë Akademi përkujtimore madhështore.Bashkarisht do të diskutojmë hapat e metejm të përpilimit të kësaj enciklopedie të parë e këti lloji në të gjitha trojet etnike shqiptare.

Akademia përkujtimore mbahët më,14.06.2022 në  ora 12:00, në Sallën e Qendrës Kulturore të Fëmijëve - Sheshi Gjergj Kastrioti - Lezhë.

Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë "Trojet e Arbrit"- Prishtinë - Mr.sc.Nue Oroshi kryetar

Forumi i të Drejtave dhe Lirive të Njeriut Lezhë – Shqipëri - Avokat Sokol Ndoci kryetar

Asociacioni:L`association Royaume Du Soleil-Lyon - Leon Molla kryetar(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora