E marte, 23.07.2024, 08:55 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Bashibozukët i përdorte sulltani kundër shqiptarëve që nuk e donin sundimin turk

E enjte, 19.05.2022, 06:44 PM


Bashibozukët i përdorte sulltani kundër shqiptarëve që nuk e donin sundimin turk

Nga Gjon Keka

Bashibozukët arnaut (shqiptar) ishin masha e Sulltanit dhe politikës së tij të dhunës, kudo ku kishte kryengritje çlirimitare ai i dërgonte bashibozukët e të gjitha llojeve.

Në Shqipëri e Kosovë ai i kishte bashibozukët që i shërbenin atij ,që i përdorte ata kundër shqiptarëve katolik dhe kryengritjeve që bëheshin nga shqiptarët të cilët nuk donin ta pranonin sundimin turk.

Kishte shpesh raste të persekutimeve ndaj shqiptarëve katolik në Prizren ,Gjakovë dhe pjesë tjera të hapësirës arbërore.

Këtu në imazh (I.z.1862)shihen bashibozukët shqiptar që ishin masha e sulltanit dhe politikës së tij tiranike.

Sikur që dihet „bashibozukët ishin ushtri e parregullt turke të cilët shërbenin për shtypjen e lëvizjeve çlirimtare.“(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora