E merkure, 24.07.2024, 04:01 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Festa e Shëngjergjit

E enjte, 19.05.2022, 04:41 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Festa e Shëngjergjit

Ditën e Shën Gjergjit

Thellë në lashtësi,

Mes dimrit e verës

Vihej një kufi!

Natyra gjallërohej

E tëra n’gjelbërim,

Njerëz e gjallesa

Mbusheshin gëzim!

Herët në mëngjes

Pa u zbardhur dita,

Nisnin me lëvizje

Doket dhe tradita!

Një kungull i egër

Në qafë zinte vend,

Me hithra e shelgje

Stërpikej çdo vend!

Të mirat vazhdonin

Me rend pa pushime,

Me lojëra të ndryshme

E lloj-lloj ushqime.

Pastaj shkonin varg

N’Tyrbe për kësmet,

Për ta gjetur fatin

E dashur në jetë!

Tani kjo traditë

Nuk ruhet n’kujtesë,

Vijnë disa të tjera

Na bëjnë pikë e pesë!

Dikush e kremton

Ditën e Planetit,

E disa veç hajt

Dalin anës detit!

Për t’i hyrë në hatër

Evropës çdo ditë,

Nuk i përkujtojmë

Fetat me traditë!

Që kur kjo fantazmë

Na k’cen prapë e mbarë,

Harrojmë nganjëherë

Se jemi shqiptarë!

(Foto nga Festa e Shëngjergjit, marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora