E shtune, 22.06.2024, 05:50 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Skënderbeu në mesin e udhëheqësve ushtarak më të mëdhenjë në botë

E diele, 22.05.2022, 10:38 AM


Skënderbeu në mesin e udhëheqësve ushtarak më të mëdhenjë në botë

Nga Gjon Keka

Në librin mbi "Udhëheqësit ushtarak më të mëdhenjë në botë....të autrorëve M.W. , F.M, (2000)", Gjergj Kastrioti ynë rendit në mesin e tyre si strateg dhe udhëheqës i madh e vizionar. Ai përshkruhet aty si vijon:

“Gjatë gjithë jetës së tij, Skënderbeu u përpoq ta mbante tokën e tij të lirë nga turqit pushtues, pavarësisht nga përpjekjet intensive të ushtrive të sulltanit dhe intrigave e tradhëtive të aleatëve të tij të ndryshëm...

Edhe pse dëmi që shkaktuan turqit gjatë tërheqjes së tyre ishte i madhë, fitoret nuk e bënë Skënderbeun në mënyrë të panatyrshme një hero...

Me të drejtë ai mbetet heroi qendror i Shqipërisë, sepse lehtësia relative me të cilën turqit morën vendin pas vdekjes së tij, dëshmon për rëndësinë e arritjeve të tij personale.”

Sa herë dërgonte sulltani ushtrinë e tij në trojet e Arbërisë, Gjergj Kastrioti i mundte ata.

Nuk është vetëm ky libër që e rendit kryezotin e Arbërisë në mesin e të mëdhenjëve, ai gjithnjë do të renditet krah Aleksandrit të Madh, Cezarit, Hanibalit, Konstantinit të Madh etj.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora