E merkure, 04.10.2023, 11:56 PM (GMT+1)

Kulturë

Albert Habazaj: Këngë për muajt e vitit nga Shqiponjat e Tërbaçit

E enjte, 06.01.2022, 06:40 PM


Këngë për muajt e vitit nga Shqiponjat e Tërbaçit

Albert HABAZAJ

1. Sa nisi udhën janari,

Siç e thotë dhe kalendari,

Qoft’ për vitin këmbëmbari,

Për Shqiponjat - faqebardhi!

2. Shkurti i shkurtër, i çalë,

Tek gremis dimrin ngadalë,

Nis nga Çika festebardhë

Shqiponjat mbi det me valë ...

3. Mars i bukur, sa të dua,

Të çelë lulja në ftua.

Lart, tek fluturojn’ Shqiponjat

Pranverojnë këngët tona.

4. Tridhjet’ ditët që ka prilli

Bëfshin drit’ me mjaltë ylli,

Lule, freski e blerim,

Për “Shqiponjat” fluturim!

5. Maji çel syrin e qeshur,

“Shqipet” ç’i zbukurojn’ nurin.

N’ shpirt të tyre me drit’ veshur

Kënga ka ngritur flamurin.

6. Qesh qershori i qershive,

Në valle ngrihen Shqiponjat,

Mbushur Gurrë e Dashurive

Me dritë Tërbaçi nga Zonjat.

7. Mbushur me visare iku

Qershori dhe erdh’ korriku,

10 Shqipet - 10 zana Çike

Janë dhjetë burime drite...

8. Ninullën, Çmimin e Parë

Na përcjell visar korriku,

Pim’ ujë gurre qelibar

Gushti qesh me nderim miku.

Uji që pimë në burime

Na jep krah’ për fluturime.

9. Gushti shkoi, ca halle mori,

Lajmebukur vjen shtatori,

Përsëri Shqipet e zemrës

Po marrin qiejt e këngës.

Shihni Shtojzovallet-o,

Bijat e Tërbaçit-o,

Shqiponjat e valles-o,

Lum kush ka shoqe ato!

Që nga Shkupi gjer në Dropull

Shqipet lart e malet rrotull …

10. Tetori, i ëmbli muaj,

Ku ëndrrat lozin me yje,

Kënga jonë në shpirtin tuaj

Vjen e çel gazin e syve.

Mbushur jemi nga shtatori

Përsëri me tre trofè,

Bylisi ç’hijeshi mori

Shqipet çanë dhe atje.

Shqipe për diell e llohë

Tërbaçi nxjerr në çdo kohë.

11. Shkoi tetori bukur, qetë

Hyn hijerëndë nëntori,

Këng’ e Shqipeve çan retë,

Ngjyrën e lirisë mori.

Tërbaçi lindi Shqiponja

Ç’ drit’ lëshojnë në sy të llohës!

Paragjykimet si Zonja

Qëllojnë si Miro të kohës.

Dhjetë Shqiponjat e Tërbaçit

Me këng’ e me valle kaçi.

12. Vallja edhe Kënga Labe

Ç’nur që merr në krah’ Shqiponjash,                    

Tek fluturojnë mbi male

Me portrete drite zonjash.  

Për Shqiponjat, në Himarë

E mbylli syrin nëntori,

Fluturime për të marë

Shtigjesh të bardha dhjetori.  

                 

Mbyllur vitin bukur kemi,

Shqipet e Tërbaçit jemi.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora