E diele, 03.12.2023, 01:54 AM (GMT)

Kulturë

Tahir Bezhani: Nata e heshtjeve të dhimshme

E diele, 02.01.2022, 04:53 PM


Tahir Bezhani

NATA  E HESHTJEVE TË DHIMSHME

Dy silueta në krevate të zbrazëta

Në dy kënde të dhomës mbushur me heshtje

Lozin me rekuizita fëmijërore, ndërtojnë kulla

Emërtojnë figura përrallash rrapëlluese

Përfytyrimet e fëmijëve qajnë e qeshin

Gëzimet hedhin syrin tinëz pas derës së plasur

Pritjeve të gjata u dëgjohet e qeshura cinike

Gjumi i rëndë mashtrimeve të zë befas

Sikur pas heshtjes së dallgëve të natës

Dhimbjet humbin rrugëtimin, fantazma

Ku fshehen buzëqeshjet e hidhura

Rënkimeve të zbrazura fushës lotuese

Stërpikë nëpër stinë e mote shpresash

Si një udhëtar i  humbur terrinave

Fletëve të romaneve nëpër botë

Pas thesarit të premtuar.....

Edhe dhimbjet tmerrohen udhëkryqeve

Secila stinë e vitit lulëzon zjarrminë

Fyshtës së ashtit dasmorët nuk ndalen

Kënga ushton pandalur damarëve

Nata shprush dhimbjet e shpirtit në heshtje

Deri në shikimin e ngrirë....(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora