E merkure, 04.10.2023, 09:21 PM (GMT+1)

Kulturë

Albert Habazaj: Gëzuar Vitin e Ri 2022!

E shtune, 01.01.2022, 12:36 PM


Albert Habazaj në Qershiza, Tërbaç


KARTOLINË DIGJITALE:

Gëzuar Vitin e Ri 2022!

Albert Habazaj

Gëzuar! Nga shpirti nis urimin

Viti i ri të trokas me dritë në sy,

Në zemër dashuri e në sy blerimin,

Si gurrë burofsh, dymijë e njëzet e dy!

Gëzuar dhe për shumë e shumë vite,

Çdo fjalë mbushur kam me lule trëndeline,

Çdo fjale për tek ju i bëhet udha dritë,

Dhe pse s’vjen me aromën e një kartoline.

Me “Shqiponjat e Tërbaçit” për vendlindjen

Japim mesazhe zanash me këngë e valle,

Ato janë hyjnesha të traditës, them me bindje,

Zëri i tyre zgjon krojet ndër male.

Familjarë të mi, të afërm, miq e mikesha!

Çdo çast mjalt e lule t’i falim njëri-tjetrit,

Me ju qava tronditje, gëzime qesha,

Me ju freskoj frymën në valët e sinqeritetit.

31.12.2021(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora