E diele, 04.06.2023, 07:29 PM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Ditëlindja e Nolit

E enjte, 06.01.2022, 07:00 PM


DITËLINDJA  E FAN NOLIT

6 janar 1882-6 janar 2022

Për 140-vjetorin e lindjes

Nga Përparim Hysi

Kur të çojë nëna në shkollë, me një thes mbi kurriz

Nuk e dinim që një ditë, ti do jesh NDERI I SHQIPËRISË

Ne të patëm KRYEMINISTËR dhe pastaj, psallte në KISHË

Historian, POET, përkthyes(vlera si ti , askush nuk i kish)

Me ty foli HIstoria për të madhin SKËNDERBE

Kryevepra letërsie veçse ti solle për ne

Erdh SHEKSPIRI nga ANGLIA dhe u ul mbi tavolinë

Dhe KHAJAMI nga PERSIA;"shqip"e shkroi poezinë.

Don KIshoti që nga SPANJA, përvesh ushtën "shqiptarçe"

Mbi gomare SANÇO PANÇA dukesh singa"jona lagje"

Po lirikat ql vet shkrova"Për Flamur" e për"TOMSON"

Brodhe"Anës lumenjëve", si Ushtar në"Maratonë".

Pastaj vesh rrobën e "Priftit" dhe kalon nëpër "kalvar"

Dhe u ktheve në MOISI(ti, MOISI; për Mbarëshqiptarë)

Djegur mallit për ATDHE, vdiqe larg dhe i mërguar

Brez pas brezi,  rron ndër ne edhe kurrë s'kemi për të harruar

Tiranë, 6 janar 2022(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora