E premte, 19.04.2024, 01:21 PM (GMT+1)

Mendime

Enver Bytyçi: Shume gjurme te cojne te ai, Basha!

E enjte, 16.12.2021, 07:03 PM


Enver Bytyçi:

“Sali Berisha nuk është përgjegjës për 21 janarin, ai ka qenë në zyrë dhe urdhri është dhënë nga ministri i Brendshëm i asaj kohe, Lulzim Basha”. Kjo eshte deklarata e mbremshme e ish-ministrit te Mbrojtjes ne kohen e ngjarjeve te 21 janarit 2011, Arben Imami. Ai ishte deshmitar okular i ngjarjeve dhe i veprimeve te kryeministrit dhe qeverise!

Nga dita kur Lulzim Basha leshoi akuzen per perfshirjen e shefit te tij, Berisha, ne ato ngjarje kam menduar se ketu ka dicka qe lidhet me Lulin, asokohe minister i Brendshem. Kamerat e kane fiksuar te vetem ne taracen e kryeministrise me nje radio ne dore. Nese Berisha ka qene ne zyre me ministra dhe bashkepunetoret e tij, atehere perjashtohet mundesia qe ai te kete dhene urdher per te qelluar mbi demonstruesit.

Por a ka mundesi qe Basha te ishte korruptuar ne grupin e zjarrit politik te asaj date?! Shperthimi i tij ndaj Sali Berishes keto kohe, nuk lidhet thjesht me reagimet politike. Shperthimi i tij deri te akuza per vitin 1997, per vrasjet e 21 janarit, per "korrupsion" shkojne pertej emocioneve te momentit.

Por ka edhe nje element tjeter qe duhet marre ne analize: Perpjekja e Bashes per te pervetesuar meritat e kryeministrit Berisha per nenshkrimin e Marreveshjes se Stabilizim-Asocimit me BE-ne, per pranimin e Shqiperise ne NATO, per liberalizimin e vizave etj. Ky Luloja duket se paska jetuar prej me shume se nje dekade me kompleksin e humbjes se "meritave"!

Nderkaq Ben Imami ben edhe nje lidhje tjeter: Per merite te 21 janarit, kater muaj me vone Luli u be kryetar i Bashkise se Tiranes, ndersa me pas Edi Rama kryeminister. Per shkak te bashkepunimit me 21 janar, Lul Basha terhoqi ne koalicionin me PD-ne Bamir Topin dhe po e perdor sot si top obuz kunder Berishes!

Shpresoj te mos jete i vertete bashkepunimi i Lulzim Bashes me Edi Ramen, Bamir Topin dhe Ina Ramen me 21 janar 2011. Por shume gjurme te cojne te ai! Vrasjet u kryen kur protesta ishte qetesuar. Kush qe i interesuar te ndodhnin ato ne kete moment kur nuk rrezikohej godina e kryeministrise?!

Kush ka ndjek filmin per Abdyl Hamitin e di se brenda oborrit tradhtaret shiten si heronj!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kalosh Çeliku: Burrëgruaja Adil Fetahu: Pse dhe si u nda Mali i Zi nga Serbia Florim Zeqa: Rreziku nga iluzioni i “forcës” së liderëve tonë! Rexhep Shahu: Askush, asnje media e Tiranes nuk reagoi pse e zhduken memorialin ne nderim te viktimave serbe ne Kukes dhe u be keshtu deshira serbe Fahri Xharra: Prof. Dr. Suzana Golemi në mes të Shkoder loces, krenohet me 500 vjet robërimi turk Hasan Hasanramaj: Kur do të largohem nga të këqijat të cilat kanë marrë përpjesëtime të mëdha?!... Eshref Ymeri: Gary Kokalarit i ka dalë boja si karagjoz Fritz Radovani: Ai ishte! Aurel Dasareti: I stërzgjaturi është një manipulues i deleve të kurbanit Viktor Mërkuri: Suksesi i autokratëve në epokën e populistëve Dedë Preqi: Vetëm një manjak do të thoshte se është gënjeshtër 'Masakra në Reçak' Atdhe Geci: Ribashkimi është vullnet i pandalshëm i popullit shqiptar Reshat Nexhipi: Pse refuzova kandidimin eventual të çmimit në fjalë? Fahri Xharra: Serbët po e vjedhin unin, etnografinë dhe guximin e shqiptarëve që të flasin Ibrahim Kabili: Mbështetje Albinit për dialogun me Serbisë! Florim Zeqa: Republika e Hashimit, Zajednica e Isës apo Republika e tretë e Albinit?! Adil Fetahu: 'Libri i kaltër' tentativë për tkurrjën e autonomisë së krahinave Dukagjin Hata: Nën ombrellën e mazhorancës Fritz Radovani: Takimi i fundit Florim Zeqa: Letër e hapur kryetarit të LDK-së, Lumir Abdixhiku - Kthene besimin e elektoratit!

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora