E hene, 20.05.2024, 11:48 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Takimi i fundit

E diele, 12.12.2021, 12:32 PM


Nga Fritz RADOVANI: (Pjesa LVIII.)

TAKIMI I FUNDIT:

FOTOKOPJE E LETRES ORIGJINALE

SHKRUE PREJ

AT PJETER MESHKALLëS S.J.

N’ ARKIVIN E MINISTRISë Së MBRENDSHME TIRANë 1998. (DOSJA NR.4191/1-1967).

Padër Mëshkalla ia mbërrijti asaj ditë që pat profetizue ma parë. Ai e pa me sy shka paralajmëroi. Diktatorët me të vërtetë hangrën kokat e njeni tjetrit dhe këtij nuk patën shka me i ba. Ai dhe Ideali i Tij FITOI!

E takova edhe njëherë përkrahu me Zef Mirditën (Bukën), pak pa mbërrijtë tek dera eme dhe shkëmbyem pak fjalë rreth shëndetit, për të cilin m’u ankue dhe para se të ndahëshim e përqafova si zakonisht.

Nuk më shkoj mendja aspak në ato ditë se ai ishte kenë takimi i fundit me Té! Ai nuk kaloi kurrma andejpari.

Edhe pse kanë kalue shumë vite, shpesh e kujtoj dhe prap me veti mendoj e më duket se një ditë, unë prap do ta takoj !

Ai, bashkë me veprën e Tij, nuk vdes kurr në kujtesën teme dhe t’ atyne që e njohën ose i kanë dëgjue vetëm emnin!

Unë kam besim tek Kisha, dhe Besoj se, një ditë jo aq larg,    Martiri At Pjetër Mëshkalla do të jetë në vendin që meriton!  Ajo ka prova të mëdha prej  Tij!

Prof. Arshi Pipa, shkruen për Padër Mëshkallën: “Por, 25 vjet burg ndër burgjët staliniste, peshojnë ndoshta edhe ma randë në kandarin e martirizimit, se pushkatimi”(1993).

Melbourne, 1 Dhjetor 2021(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora