E premte, 12.07.2024, 09:57 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: At Pjetër Mëshkalla "Pishtar i Demokracisë"

E marte, 16.11.2021, 11:30 AM


Nga Fritz RADOVANI: (Pjesa e LIII.)

AT PJETER MESHKALLA S.J.

DEKOROHET ME MEDALJEN E ARTË...

Në Universitetin “Luigj Gurakuqi”,

ditën e shtunë,

me 26 Shtator 1993, në ora 18.00,

Populli i Shkodrës me gëzim priti lajmin:

PRESIDENTI I REPUBLIKËS SË

SHQIPNISË Dr.SALI BERISHA

Dekoron:

PADËR PJETËR MËSHKALLËN  S.J.

Me medaljën e artë

“P I S H T A R   I   D E M O K R A C I S Ë”

Melbourne, 2021.

KUVENDI POPULLOR I REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË  V E N D O S I :

Neni 1

Miratimin e medaljes së artë "Pishtar i demokracisë".

Neni 2

Medalja e artë "Pishtar i demokracisë" u jepet shtetasve shqiptarë ose me kombësi shqiptare dhe shoqatave a organizatave patriotike për shërbime veçanërisht të shquara e sakrifica supreme atdhetare, të kryera në shërbim të idealeve të larta të kombit shqiptar e të demokracisë".

Neni 3

Ky ligj hyn në fuqi menjëherë.

Tiranë, më 7.7.1992 Nr.i ligjit: 7580 Shpallur me dekretin nr.247, datë 11.7.1992 të Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora