E premte, 01.12.2023, 03:19 AM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Robert Elsie - Dua të prehem në Shqipëri!

E hene, 04.10.2021, 06:55 PM


ROBERT  ELSIE (1950 – 2017)

Nga Fritz RADOVANI:

ROBERT  ELSIE:

“Dua të prehëm në Shqipëri!..”

Studjuesi i njohun, albanolog dhe nder perkthyesit ma të njohun të asaj Gjuhes së vjeter Shqipe, të pasuesve të Gjergj Kastriotit – Skenderbeut, me origjinë nga Gjermania, i Ndjeri Robert Elsie, la një testament shumë me vlerë per Popullin Shqiptar: “Dua të prehem në Shqipëri!...”

Në zemren e Tij ishte daltue nepermjet perkthimeve dashunia e pakufi per Bjeshkët e Nemuna... Alpet e Shqipnisë do t’ ishin vendpushimi i Tij i fundit... Thethi i mrekullueshem ishte me dyer të hapuna katerkapakësh per me pritë Mikun e vet, që punoi dhe i dha aq shumë Shqipnisë, me atë penë t’ artë që nder shekuj nuk ka me u harrue prej Atyne Maleve!

Foto e Robertit tregon shumë ma teper se me shkrue disa faqe per Te!

Kultura Shqiptare mbeti pa një nga shtyllat ma me randsi me humbjen e të Pavdekshmit dhe të Perjetshmit studjues aq i madh: Robert Elsie.

Vetem koha e ardhshme ka me tregue kush u vorros atje parakohet!

Ai ishte nder vlersuesit ma të mëdhaj me punen e Tij i Gegnishtes sonë, dhe mos harroni se, brezat e ardhshem njëditë, do të mendojnë per Ate!

Do të mendojnë ashtusi mendoj e punoi Ai.., per Popullin Shqiptar!

Melbourne, 2 Tetor 2021.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora